Dünyada ve ülkemizde görülen Coronavirus süreci birçok kesim için olumsuzlukları beraberinde getirdi. Bu hususta en fazla sıkıntı yaşayan kesimlerin başında da esnaf ve sanatkârlar geliyor. Vergi ve kira borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlar, TBMM’de kabul edilen yasayla nefes alacaklar.
 
Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, esnaf ve sanatkârların pandemi sürecinde sıkıntılar yaşadığını belirterek, bu zorlu dönemde esnaf ve sanatkâra bir nebze de olsa yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.
 
Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak pandemi sürecinde, esnaf ve sanatkârlarla birebir istişare halinde olduklarını ve sorunlarını yerinde tespit ettiklerini dile getiren Mutur, “15 aydır yaşadığımız pandemi sürecinde esnaf ve sanatkâr olarak çok zor günler geçirdik. Bu zorlu süreçte aramızdan ayrılanlar için Allah’tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun.  Bizler yöneticiler olarak Covid-19 sürecinde kapanan veya kısmi kapanan işyerleri için birtakım isteklerimiz olmuştu. 3 ay devam eden Gelir Kaybı ve Kira Desteği 1 ay daha uzatıldı. Ve bunların tamamına yakını hesaplara geçti. Bunun yanında ilave olarak 3000 ve 5000 TL Hibe Desteği açıklandı ve başvuruları devam ediyor. Başta Sn. Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ederim. Tüm bunların yanında yerelde de yapılması gerekenleri, isteklerimizi ve taleplerimizi ilgili kurum ve kişilerle konuşarak sözlü ve yazılı olarak ilettik. Bakanlık tarafından kapatılan işletmelerimiz için gerek Belediyeden gerek Kaymakamlıktan maddi ve manevi taleplerimiz oldu. Hem Sn. Kaymakam Bey’e hem de Sn. Başkan’a duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederim. Daha önce Üst Birliğimizden aldığımız karar gereği kapalı olan işletmelerimize verilmek üzere maddi destekte bulunduk. Bu sayıda Biga’da 1172, Çanakkale’de 10900 kişiye ulaşmıştır. Bu zorlu dönemde esnaf ve sanatkârımıza bir nebze de olsa yardımcı olmaya çalıştık.” Dedi.
 
MUTLUYUZ VE GURURLUYUZ.
 
TBMM’de kabul edilen yasayla esnaf ve sanatkârın nefes alacağına değinen Mutur, şunları söyledi;
 
“Kendi kurumumuz içinde de lokal olarak kullandığımız zemin katı hizmet alanı olarak değiştirdik. İkinci kat olarak kullandığımız yeri de esnaf ve sanatkârımız için toplantı ve konferans salonu olarak düzenledik. Dolayısıyla yaptığımız değişikliklerle 2 kat olarak uzun yıllar hizmet verilecektir. Bunun yanında İl Ticaret, İl SGK, İŞKUR Müdürlerimizle sürekli bir araya gelerek esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik yapılan yeni değişiklikler ile ilgili bilgiler almaya devam ediyoruz. Ayrıca bugün itibariyle TBMM’de kabul edilen yasayla esnaf ve sanatkârımız nefes alacaktır. Kademeli Normalleşmeden sonra Covid-19 konusunda istenilen seviyeye gelirsek bizimde ayrıca çok önem verdiğimiz Ahilik Haftası’nı 13-19 Eylül tarihleri aralığında Biga esnaf ve sanatkârına yakışır şekilde kutlayacağız. Tüm esnaf ve sanatkârıma hayırlı ve bol bereketli işler, sağlıklı günler diliyorum.”
 Açıklama yok.Açıklama yok.Açıklama yok.Açıklama yok.Açıklama yok.Açıklama yok.Açıklama yok.
MEHMET ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi