Covid-19 pandemisi dolayısıyla sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen toplantıya, Biga Kaymakamı Mustafa Can olmak üzere, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Sepici, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Özkan, Biga İİBF Dekan V. Doç.Dr. Cüneyt Kılıç, Biga MYO Müdürü Öğr.Gör. Ertuğrul Bilgücü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Biga Ziraat Odası Meclis Başkanı Taner Kömürcü, Biga Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sait Tanur, BİSİAD Başkanı İsmail Özer, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkan V. Mustafa Kurt, Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, Meclis Başkanı Melih Akyıl, yönetim kurulu ve meclis üyeleri katıldı.
 
Toplantının açılışında konuşan Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl; “Biga hakkında yazılmış kitapların hemen hepsi milli mücadele dönemi hakkında, ekonomi geçmişimiz ile ilgili bir kitap yok. Bu, ekonominin önemsenmediğini göstermez. Hatta bir görüşe göre, savaşların temel nedeni ekonomidir. Bigamızın ekonomisini temsil eden bir kurum olan Biga TSO olarak ekonomik geçmişle ilgili bir kitabın eksikliğini hissediyorduk. Sonuçta Biga ekonomi tarihinin ayrıntılı bir panoraması kabul edilebilecek güzel bir kitap ortaya çıktı. Emeği geçen, destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu kitap sayesinde öğrendiklerimiz tarih bilincinin önemini bizlere hatırlattı.” dedi.
 
Bigalı araştırmacılar İbrahim Dizman ve İsmail Şen’in “Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi” adlı çalışma ile ilgili yaptıkları açıklamalardan sonra Biga TSO Başkanı Şadan Doğan da yaptığı konuşmasında, Biga Ekonomisi kitabının uzun bir çalışma sonucu ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi: “Bu kitapta, çoğunu ilk kez göreceğiniz birçok ilginç bilgi, belge, gazete kupürü ve fotoğraf bulacaksınız… Kitap hazırlanırken, hem Türkiye’nin hem de dünyanın önemli arşiv ve kütüphanelerinin yanı sıra özel arşivlerden de yararlanıldı. Birçok önemli kaynak tarandı ve binlerce belge, gazete ve dergi, kitap, makale gözden geçirildi. Hemşerilerimizin aile albümlerindeki fotoğraflarla yaptıkları katkılar da eklenince ortaya benzersiz bir kaynak eser çıktı. Biz, Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Bigamıza olan borcumuzun en azından bir kısmını ödemek için ekonomi tarihimizle ilgili bir çalışma başlattık ama sonuçta bugüne kadar bildiklerimizin buzdağının görünen kısmı olduğunu gördük ve hem hayret ettik hem Biga’mızla gurur duyduk. “Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi” adlı kitabımızı okuduğunuzda sizlerin de şaşıracağına, sizlerin de gurur duyacağına olan inancım tam. Ayrıca bu çalışma ile Türkiye ekonomi tarihine de mütevazı bir katkı yaptığımıza inanıyorum. Uzun ve özverili bir çalışma süreci sonunda kitabımızı hazırlayan, yazarlarımıza ve kitabın yayınlanması için katkılarını esirgemeyen tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum.”
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Biga Kaymakamı Mustafa Can’ın da birer teşekkür konuşması yaptığı toplantının sonunda kitabın basımına katkı sağlayan firmalardan biri olan Özel Biga Can Hastanesine ve kitabın yazarları İsmail Şen ile İbrahim Dizman’a teşekkür plaketi takdim edildi.
 
Mehmet özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi