Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törende, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ve Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.
 
Kaymakam Dolu konuşmasında: " bugün bu büyük bayramı milletçe coşku içinde kutlarken bundan 98 yıl önce en büyük eseri ve emaneti olan Cumhuriyeti Türk Milletine emanet eden şehit ve gazileri ile Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygı ile anıyoruz. Onların en büyük eseri olan Cumhuriyete sahip çıkma kararlılığımızı bugün tüm dünyaya bir kez daha haykırıyoruz. Cumhuriyet, kara toprağa bir gül bahçesine girercesine giren kahramanların bizlere bıraktığı en büyük mirasın adıdır. Bu öyle bir mirastır ki tarihin akışını değiştirmiş 20. yüzyılın başında mazlum milletlere örnek olmuş bir çok özgürlük ve bağımsızlık hareketinin de ilham kaynağı olmuştur. Bizler tarihin hiç bir döneminde hiç bir zaman esaret ve boyunduruk altında kalmamış, ezmemiş ve ezilmemiş, hakkın ve haklının yanında yer almış büyük bir milletin, büyük bir neslin evlatlarıyız. Hiç şüpheniz olmasın Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar hür ve bağımsız bir şekilde her gün her yıl daha da büyüyerek daha da gelişerek hedeflerine emin adımlarla yürüyecektir" diye konuştu.
 
Daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu. Biga Belediyesi Halk Oyunları ekibi ile Yeniceköy İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin halk oyunları gösterisinin ardından ödül törenine geçildi. Okullar arası düzenlenen şiir, kompozisyon, resim, yüzme ve tek pota basketbol yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Program, tören geçişi ile sona erdi.
 Bir 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilirBir 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilirBir bir veya daha fazla kişi, spor yapan insanlar, ayakta duran insanlar ve çim görseli olabilirBir 4 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilirBir 1 kişi, ayakta ve açık hava görseli olabilirBir bir veya daha fazla kişi, spor yapan insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir
Cahit mavili
 


Kaynak: Biganın Sesi