Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Çanakkale Deniz Savaşları Zaferinin 102. yıl kutlama programı çerçevesinde Çanakkale Savaşları Semineri düzenledi.

Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlayan etkinlikte, Çanakkale'ye geziye gidecek olan kadınlara, Çanakkale Savaşları, Gelibolu Tarihi Alanı Alan Kılavuzu ve Yerel Tarih Araştırmacısı Kamil Uzelli ve Yerel Rehber Hale Uzelli kahramanlıklarla dolu hikayeler anlattılar. Savaşta yaşanan gerçek hikayeler, belgeler, şiirler ile gerçekleşen sunumda zaman zaman dinleyenleri gözyaşlarına boğan duygusal anlar yaşandı.

Burada konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, "Yaklaşık 3 yıldır, geziye gitmeden önce, Çanakkale destanını sevgili Kamil Uzelli ve eşi, bize takdim ediyorlar. Burada bilgilenip de gitmek çok önemli. Gezi sırasında rehberleriniz olacak. Perşembe akşamı başlayacak olan yolculuğunuz, Cuma günü Geliboluadasına geçmenizle, bataryaları ziyaret ederek devam edecek. Orada temsili mezarları ziyaret edeceğiz. Anıtın önünde bir tören yapacağız. Çanakkale'de bir saatlik serbest zamanınız olacak. Aynalı Çarşı'ya girdiğinizde Çanakkale esnafının da size sevgi saygıyla yaklaştığını göreceksiniz. Tahminen, Tepebaşı'ndan Çanakkale'ye giden sayımız 120 bin civarında. Çanakkale'nin nüfusunu 110 bin düşünürseniz, Çanakkale'nin nüfusundan daha fazla kişi ziyaret etti. ÇanakkaleSavaşı, bir yönde Kurtuluş Savaşının provasıydı. Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizer. Tarihimize sahip çıkacağız ki dışarıdan gelip bizim coğrafyamızı çizmesinler. Türkiye bir bütündür bütün kalacak. Aramızda şehit analarımız var. Tüm şehitlerimiz bu topraklarda rahatça, özgürce yaşayabilmemiz için şehit oldular. Bu toprakların her şehit kanıyla sulandı. Ata'mızın, şehitlerimizin kıymetini çok iyi bilelim. İlk defa gidenler için söylüyorum, dönerken farklı döneceksiniz. O topraklarda ayrı bir tarih var Hele ki doğruları duyunca daha da etkileneceksiniz. Geldiğinizde ise anlata anlata bitiremeyeceksiniz. Yolunuz açık olsun" diye belirtti.


Kaynak: İHA