Gıda Bankacılığı sisteminde, ekonomik açıdan durumu iyi olmayan vatandaşlar ile ellerinde çeşitli nedenlerle piyasaya sürülemeyen veya pazarlanması verimli olmayan ihtiyaç maddeleri bulunan üretici, lokanta, market, otel vb. gerçek ve tüzel kişiler arasında köprü vazifesi görerek israfın önlenmesi hususunda toplumsal şuurun oluşmasına katkıda bulunarak sosyal adaletin sağlaması yolunda önemli bir adım atılmış olması amaçlanmaktadır.

Çanakkale Gıda Bankası ilk defa Çanakkale Gönüllü Gençlik Ekibi Derneği ve Umurbey Belediyesi tarafından kurulmuş olup Çanakkale Valiliği ve Lapseki Kaymakamlığı tarafından desteklenmektedir. Çanakkale' deki ihtiyaç sahibi vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Gelir ve Kurumlar Vergisi yönünden mükelleflere vergisel avantaj da sağlamaktadır.

Yasa ile belirlenen esaslar çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren Gıda Bankası'nı ziyaret eden Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Bahar Yurt ve Kurul üyeleri çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Böyle bir çalışmayı gerçekleştirdiklerinden ötürü kendilerine teşekkür ederek, üyelere duyurulması ve malzeme temininde destek sağlayacaklarını ifade ettiler.


Kaynak: Haber Merkezi