AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, referandum çalışmaları kapsamında Gökçeada’yı ziyaret etti. AK Parti İlçe teşkilatının da hazır bulundan STK temsilciler ve muhtarlar ile kahvaltıda bir araya gelen Milletvekili Gider, daha sonra Gökçeada Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kuruluna katıldı.
Genel Kurulda bir konuşma gerçekleştiren Milletvekili Gider, yeni bir döneme girildiğini ve bu dönemde Türkiye’nin yönetimiyle ilgili bir referandum yapılacağını söyledi.
Anayasa görüşmelerinin başlangıcında, Meclis’ten bu tasarı yüzde yüz oy da alsa, millete soracaklarını söylediklerini belirten Milletvekili Gider:“ Çünkü bu milletin bire bir karar vermesi gereken bir konu. 18 maddelik bir tasarı hazırladık. 18 maddenin 18’nin de arkasındayız. Bu tasarının bir tane özeti var, ülkedeki çift başlılığı önlemek, ülkeyi daha iyi yönetilebilir hale getirmek. Bu anlamda yapılacak bütün muhalefet başımızın üstündedir. Çünkü evet veren kadar, hayır verende kutsaldır. Evet ne kadar haksa hayır da o kadar haktır. Tabi bunun tersi hayır vermek ne kadar mübarekse evet vermekte o kadar mübarektir. Çünkü referandumdan sonra biz yine bu toplumda birlikte yaşayacağız. Yine komşuluk, akrabalık yapacağız. Yapılan eleştiriler, illa yapıcı eleştiri olması da gerekmez ben zaten buna katılmıyorum. Yıkıcı eleştiri de olabilir, hiç problem yok yeter ki vicdani, ahlaki olsun, yeter ki iftira olmasın. Birçok şey söyleniyor. İnanalım inanmayalım. Hepsi başımızın üstündedir. Ancak bir laf var ki içimizi acıtıyor” şeklinde konuştu.
3 zıplama döneminde diktatör lafı akla geliyor
Muhafeletin yeni anayasanın geçmesi durumunda diktatörlüğün çıkacağı iddia ettiğinin altını çizen Milletvekili Gider:“ Hani diyorlar ya buradan diktatörlük çıkacak. Çünkü bu laf bu diktatörlük 3 kere akla geldi. Bir rahmetli Menderes, biliyorsunuz rahmetli Menderes bugüne kadar gelmiş değil bundan sonra da gelebilecek en nazik siyasetçi. Adama diktatör dediler, sonu malum katlettiler, darağacına astılar. İkinci diktatör lafı rahmetli Özal’da akıllarına geldi. Kendisiyle dalga geçebilen, espri yapma kabiliyeti olan bir adam, ona da diktatör dediler. Üçüncüsü de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a diyorlar. Şimdi bu dönemlere bakıyorsunuz var mı bir ortak özelliği, var. Atatürk bizim ortak değerimizdir, bu memleketin kurucusudur. O dönemi ayrı tutuyorum, o kuruluş dönemidir. O dönemden sonra 3 tane zıplama yapmış Türkiye. Ekonomik anlamda 3 tane hamle dönemi yaşamışız ve ne tesadüftür ki bu 3 dönemde de birilerinin aklına diktatör lafı gelmiştir, çok garip değil mi” dedi.
Milletvekili Gider sözlerini şöyle sürdürdü:“ Bugünlerde diktatör lafı sadece ülkenin içinde değil, bakın Avrupa’da da var diktatör lafı. Çünkü sağ olsun batı medeniyeti demokrasiyi çok sever. Amerika geldi ya Irak’a demokrasi getirmeye, Libya’ya getirdi ya demokrasi. Bugünde Almanya’sı, İsviçre’si, Hollanda’sı bize demokrasi getirecek öyle mi, yok öyle bir şey. İsteyen istediğini söylesin. Haklı haksızda uğraşmıyorum ama vicdani, ahlaki olsunlar. Yapılan bütün eleştiriler başımızın üstüdür”.
Genel Kurul konuşmasının ardından köy ziyaretlerine Tepeköy'de Rum vatandaşları ziyaret ile başlayan Milletvekili Gider, Bademli, Tepeköy, Eşelek, Uğurlu ve Şirinköyü ziyaret ederek Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemini anlattı.


Kaynak: Haber Merkezi