Uluslararası Truva Atı Film Festivali Gala Gecesine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Yücel Acer, Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan Vekili Elif Erdoğan ve Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Genel Meclis Başkanı Ömer Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden ve İletişim Fakültesi Dekanı İsmail Tarhan katıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Müzik Ana Bilim Dalı öğrencilerinden oluşan Mete Gökç şefliğindeki Konrul Ensemble Müzik Korosu'nun hazırladığı gösteri izleyicilerden büyük alkış topladı.
“Bir Köprü Kuralım Geçmişten Geleceğe, Geçilmez Çanakkale’ye”
“Bir Köprü Kuralım Geçmişten Geleceğe, Geçilmez Çanakkale’ye” sloganıyla gerçekleştirilen festivalin galasında açılış konuşması yapan Festival Başkanı Doç. Dr. Hülya Önal sinemanın evrensel bir dil olduğunu belirterek; "Bizler mirasçısı olduğumuz bu çok özel coğrafyada bu dili birlikte kurup kendi hikâyelerimizi keşfetmek üzere bir yolculuğa çıktık. Üniversitemizin 25. kuruluş yıldönümü ile birlikte her yıl düzenlemeyi hedeflediğimiz kentimize ve üniversitemize yakışır uluslararası bir festival düzenledik. İlktir, heyecan doruktadır. O yüzden kusurlarımızı affedin. Sayın Rektör Yücel Acer ve Sayın Dekan İsmail Tarhan’ın destekleri olmasaydı asla başlayamazdık. Sayın Alan Başkanımız İsmail Kaşdemir ve ekibi olmasaydı sürdüremezdik. Hepinize teşekkür ederiz. Şu anda aramızda olan Türk Sinemasının efsane yıldızı Hülya Koçyiğit başta olmak üzere, Derviş Zaim, Prof. Dr. Nezih Orhon, Ahmet Yenilmez, Uğur İçbak ve Mehmet Çoban’a da çok teşekkür ediyorum” dedi.
“Sinema Hissetmektir, Hissedin”
Festivale 285 başvurunun olacağını hayal bile edemediklerini aktaran Önal şöyle devam etti; “10 farklı üniversiteden 20 öğrenci ile Şehitliği ziyaret ettik. Gitmeden önce onlara bir senaryo vermedik. Sadece “ziyaret edeceğiniz şehitlik değil bastığınız toprağın altı kabristandır. Bakın, görün ve hissedin. Sinema önce hissetmektir” dedik. Öğrenciler bu ziyaretlerden, çok kıymetli atölye çalışmaları çıkardı.”
Birincilik Ödülü 'Kot Farkı'nın
Açılış konuşmasının ardından Türkiye’nin 10 farklı üniversitesinden Çanakkale’ye gelen 19 öğrencinin, Tarihi Yarımada gezileri sırasında çektikleri kısa filmler perdeye yansıtıldı. Tarihi Yarımada atölye çalışmaları arasında birinciliği kazanan Çukurova Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi Ekibi'nin hazırladığı; ‘Yaşatmak İçin Öldüler’ adlı kısa filme ödülü Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan Vekili Elif Erdoğan verdi. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Birincilik Ödülü, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Türk Sinemasının duayen oyuncusu Hülya Koçyiğit tarafından Ayris Alptekin’in yönetimindeki Kot Farkı adlı filme verildi.
Gala gecesinde konuşan Vali Orhan Tavlı ise Türkiye’nin değişik üniversitelerinden gelen kısa filmler ile Çanakkale’nin anlatıldığına değinerek, “Böylesine anlamlı bir şehirde Türk Sinemasına adını altın harflerle yazdıran duayen sanatçımız Hülya Koçyiğit hanımefendi ve saygıdeğer sanatçılarımızı ilimizde misafir etmekten onur duyuyorum” dedi.
Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ve Oyuncu Ahmet Yenilmez tarafından İkincilik Ödülü ‘Arkhe’ adlı filme, verildi.  ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, ödül töreninde yaptığı konuşmada; "Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan üniversitemiz olarak büyük bir gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Çok değerli jüri üyeleriyle beraber olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum" şeklinde konuşuldu.
Uluslararası Truva Atı Film Festivali  Üçüncülük ödülü ise Görüntü Yönetmeni Uğur İçbak ve Mehmet Çoban tarafından ‘Kefaret’ adlı filme verildi.

 


Kaynak: Haber Merkezi