Kütüphaneler Haftası'nda Kto Karatay'da Direniş Karatay Konuşuldu
Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nde 53. Kütüphaneler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı.
31 Mart 2017 Cuma 12:15
Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi'nde 53. Kütüphaneler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kampüs alanına bırakılan kitapların "Birlikte Kitap Okuyalım" faaliyeti adı altında öğrenciler tarafından okunmasıyla başlayan etkinlikler Yazar Selman Kayabaşı'nın katıldığı söyleşi ve imza günü ile devam etti.

Kütüphaneler Haftası programının ikinci günü etkinliklerinde, açılış konuşmasını gerçekleştiren KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Dolular, her alanda büyük bir rekabet ortamının bulunduğu bilgi çağı dünyasında söz sahibi olabilmenin yolunun, bireylerin kendilerini yetiştirmeleri ve toplumun eğitim düzeyinin yükselmesine bağlı olduğunu söyledi. Bunun ancak kütüphanelerin sunduğu hizmetlerden daha çok yararlanmak suretiyle daha çok kitap okumakla, daha çok araştırmakla mümkün olacağını belirten Doludar, "Bilgilenme ve aklın egemenliğinde hakikati elde etmenin yegane mekanları olan kütüphaneler aynı zamanda bir ülkenin herkese her kesime hizmet eden, bilgi alışverişinin yoğun bir şekilde yaşandığı sosyal kurumlardır. Şüphe yok ki bilimsel bilgiye ulaşma ve onu elde etmenin yolu kitaplardan, dolayısıyla kütüphanelerden geçmektedir" dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Yayınları Direniş Karatay kitabının yazılış öyküsünü anlatarak söyleşiye başlayan Yazar Selman Kayabaşı ise, Türkiye'de ilk defa bir üniversite Direniş Karatay gibi bir kitabın oluşturulmasını sağlayarak kültürel ve tarihi kodlarını öğrencilerine aktarma noktasında çalışma gerçekleştirdiğini ifade etti.

"Çanakkale ne ise, o dönem için Konya'da oydu"

Yazar Kayabaşı, kitabın hikayesinin, Malazgirt Ovası'nda karşılaşan Sultan Alparslanve Romen Diyojen olduğunu da belirterek, "Bu kitabı ben değil o dönemde savaşanlar mücadele edenler yazdı aslında. Yazdığım birçok kitabın içerisinde en anlamlısı ve kıymetlisi hangisi diye sorduklarında Direniş Karatay diyorum. Çünkü Çanakkale, yeni bir devletin kurulması için direnilen yerdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kapısıydı. Osmanlı Devleti için Çanakkale ne anlam ifade ediyorsa Selçuklu Devletiiçin de Konya o anlamı barındırıyordu, adeta o dönemin kalesiydi. Celaleddin Karatay istila yıllarında umutsuzluğa düşen halkı Konya'dan idare etmiş ve bir toplumu ayağa kaldırmıştı. Bunu sadece kılıçla değil, kurduğu eğitim kurumları ile de yapmıştı" diye konuştu.

Yazar Kayabaşı ayrıca, 1 Temmuz 2017'de Direniş Karatay kitabının uzun metrajlı film çekimlerine Konya'da başlanılacağının da müjdesini verdi. Yazar Selman Kayabaşı söyleşisi ve imza gününün ardından KTO Karatay ÜniversitesiKütüphanesinden en çok ödünç kitap alan öğrenciler ödüllendirildi.


Kaynak: İHA