Biga’de gerçekleştirilen etkinlik yoğun ilgi gördü. Şehit İbrahim Ateş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan anma programı Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programa Biga Başsavcısı Bahri YALÇINÖZ, İlçe Milli Müdürümüz Erkan BİLEN, Şube Müdürlerimiz Ebru KAYA, Duygu ÇEVİRGEN UZUN, Okul Kurum Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan okul müdürü Şeyma Şahin, her milletin tarihini iyi bilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Kut'ül Amare 1.Dünya Savaşı'nın acımasızca sürdüğü bir dönemde milletimizin kutsal bir liderliğinin olup olmaması için kendilerini feda etmekten asla çekilmediği tarihi ve menfaatsiz bir zaferdir. Tarihin coğrafyaya sığmadığı bir dönemde büyük bir iman ve inançla yapılan bu destan şairimizin dediği gibi; ‘Üzülme Davanın Sahibi Haktır, Hak Olan Davada Zafer Muhakkaktır’ mısralarıyla halkın bahtını çöle gömdüğünün ıspatıdır. Kut'ül Amare kahramanı Irak ordusu komutanı Halil Paşa'nın askerlerine yazmış olduğu mektupla bu zaferin önemini ve hissiyatını sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslanlar bütün Osmanlılara şan ve şeref İngilizlere kara mezar olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinç edilerek uçarken, ben de hepinizin o pak alınlarından öperek cümlemizi tebrik ediyorum. Tarih bu zaferi yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci Zafer'i Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz. Şanınız kutlu olsun. Bu duygularla tarih boyunca yürekleri vatan ve millet sevdası için çarpan ecdadımızı kutlu vatan topraklarını bizlere yurt yapan şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.
 
Okul öğrencileri tarafından hazırlanan “Şehitlere saygı” ve Kut’ul Amare zaferi oratoryo gösterisinin ardından sona erdi..

Yasemin Özdeş
 

Foto Galeri
Kut’ül Amare Zaferi 103.yılı Biga’da Kutlandı
Kut’ül Amare Zaferi 103.yılı Biga’da Kutlandı


Kaynak: Biganın Sesi