Türkiye’de sayılı merkezde yapılan ‘Laparoskopik Pyeloplasti’ ameliyatı Doç. Dr. Eyüp Burak Sancak ve Prof. Dr. Tevfik Murat Koşan tarafından başarı bir şekilde uygulandı.
 
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Burak Sancak, Türkiye’de sayılı merkezde yapılan ‘Laparoskopik pyeloplasti’ ameliyatı ile ilgili şunları söyledi:
 
 “Hastamızın damar basısına bağlı böbrek kanal çıkım darlığı ve atnalı böbrek deformitesi vardı. Laparaskopik yöntem ile küçük delikler aracılığıyla karına giriş yaparak, açık cerrahideki geniş kesilere nispeten çok daha estetik bir görünüm ve daha hızlı iyileşme süreci sağlandı. Pyeloplasti ameliyatı, aslında laparoskopik ameliyatlar içerisinde en zor ve ciddi olanlarından birisi. Çalışılan bölge oldukça derinde ve küçük. Açık cerrahi ile zorlanılan bu ameliyatın kapalı yöntemle yapılması üstelik doğuştan atnalı böbrek deformitesi olan bir hastada yapılması, ekstra bir dikkat ve tecrübe gerektiriyor. Yaklaşık 3 saat süren ameliyatımız oldukça başarılı geçti. 20 yıldır tansiyon ilacı kullanan hastamızın kan basınç değerleri ameliyat sonrasında hemen normal değerlere geriledi.”
 
Böbrek kanal çıkım darlığının aslında doğuştan olan ve böbreği bitiren gizli bir tehlike olduğunu, böbrek ağrısı olan ve böbreğe bağlı tansiyonu olan hastaların üroloji kontrolüne gitmeleri gerektiğini altını çizen Doç. Dr. Eyüp Burak Sancak, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde ilk kez uygulanan bu yöntemin artık rutine gireceğini, ÇOMÜ Hastanesi Üroloji Bölümünün Çanakkale’de ve bölgemizde özellikli sağlık hizmeti sunmada öncü olmaya devam edeceğini belirtti.
 
Haber merkezi
 


Kaynak: Haber Merkezi