Bu kapsamda Hüseyin Onan İlkokulunda ikili eğitim öğretime başlayan Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri için geçtiğimiz gün temsili program düzenlendi. Düzenlenen programa Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent ERDOĞAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan BİLEN, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Biga Kaymakamı Mustafa Can programda yaptığı konuşmada,  ‘’Kısa bir süreliğine de olsa Hüseyin Onan İlkokulu’nda eğitime devam edeceksiniz. İnşallah hiçbir sıkıntı, olumsuzluk yaşamadan aynı başarı ve aynı davranışları burada göstereceğinizden hiçbir şüphemiz yok.  Boşaltılan okulların yıkım çalışmaları kısa süre içerisinde başlayacak ve en kısa süre içerisinde de öğrencilerin daha modern, gelişmiş, büyük sınıf ve daha büyük okullarda eğitim öğretime devam etmelerini sağlaması için Milli Eğitim Bakanlığımızın da çok büyük destekleri var. Bu süre içerisinde yeni okullarımızın da temelleri atılacak. İlçe olarak alınan bu kararda velilerimizin de bu durumu çok büyük bir olgunlukla anlayışlıkla karşıladıklarına şahit olduk. İnşallah sizleri mahcup etmeden bu süreci alnımızın akıyla atlatarak çocuklarımıza yeni okullarına taşıyacağız’’ dedi.
 
İkili öğretim de öğrencilere başarılar dileyen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan “Depreme dayanıklılık ile ilgili bir çalışma yapıldı. İlçemizdeki bazı okulların yıkılma kararı alındı. Sadece Biga değil Türkiye’deki depreme dayanıksız okulların hepsi aynı anda yıkılacak. Velilerimizi çok iyi anlayabiliyoruz ama burada tedirgin olacak karamsarlığa kapışacak bir durum söz konusu değil. Bu süre içerisinde yeni yapılacak okulların inşaatı ve yapımında elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz. İnşallah güzel süre içerisinde yine okullarımızda çocuklarımız hizmet almaya başlayacak ben ikili öğretim de bugün ilk derslerine girecek öğrencilere başarılar diliyorum’’ dedi.
 
Hüseyin Onan İlkokulu Müdürü Hasan Caner Yılmaz ise, “Cumhuriyet İlkokulu, okul binası yenilenene kadar geçecek olan süreçte bizler, Hüseyin Onan İlkokulu olarak sabah grubu, sizlerde Cumhuriyet İlkokulu olarak öğle grubu şeklinde eğitim süreceksiniz. Mahallenin iki komşu okuluyduk bundan sonra iki kardeş okul olduk’’ dedi.
 
Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Ali Çetin yaptığı konuşmada, “ Yakın zamanda Elazığ’da deprem oldu, evleri okulları yıkıldı, maalesef birçok insanımız da burada vefat etti. Dün İran’da olan bir deprem Van’daki bazı köylerimizi etkiledi. Şu ana kadar Cumhuriyet İlkokulu’nda eğitim öğretim veriyorduk fakat ülkemiz madem bu şekilde depremler ile tehdit altında devletimizde okullarımızı yenileyelim dedi daha sağlam daha dayanıklı ve daha güçlü okullar yapalım dediler. Bizlerde Hüseyin Onan İlkokulu’nda eğitim öğretime devam edeceğiz’’ dedi.
 
Programın ardından Kaymakam Mustafa Can, Belediye Başkanı Bülent ERDOĞAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan BİLEN; deprem tahkik raporları" sonucuna göre yıkım kararı alınan ikili öğretime başlayan Cumhuriyet İlkokulunu Hüseyin Onan İlkokulunda, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesini Atatürk Anadolu Lisesinde, Biga Ortaokulunu Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İçdaş Fen Lisesinde, Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini de Dumlupınar Ortaokulunda ziyaret ettiler. Ziyarette okullarda incelemelerde bulundular, sınıfları gezerek öğrenciler ile sohbet ettiler.
 
YASEMİN ÖZDEŞ
 

Foto Galeri
İKİLİ ÖĞRETİME BAŞLAYAN OKULLARA ZİYARET
İKİLİ ÖĞRETİME BAŞLAYAN OKULLARA ZİYARET


Kaynak: Biganın Sesi