Biga Devlet Hastanesinde en çok ihtiyaç duyulan cihazlardan birisi olan MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) cihazı hizmete girdi.
 
Geçtiğimiz gün Biga Devlet Hastanesi’nde MR Ünitesi’nin açılışına katılarak açılışı gerçekleştiren AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz MR Ünitesi’nin Biga’mıza ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” Dedi.
 
Konuyla ilgili olarak açıklama buluna Biga Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Erhan Büyük, "Hedefimiz her zaman kaliteli ve iyi bir sağlık hizmeti sunmaktır. Bu hedef doğrultusunda görüntüleme cihazı MR’ı da hastanemize kazandırdık. Biz hekimler için erken ve doğru teşhis koymak çok önemlidir. Çünkü başarılı tedavinin yolu erken ve doğru teşhisten geçmektedir. Hizmete giren MR görüntüleme cihazımızla teşhis yeteneği ve olanakları önemli ölçüde artmıştır. Son teknolojiye sahip bir cihaz olması nedeniyle bir üst merkeze MR sevkinin de artık gerekmeyecektir. Tüm hastalara hayırlı olmasını dilerim.” dedi.
 
MR Nedir?
 
MR cihazı dev bir mıknatıstan oluşmaktadır x ışınları kullanmaz, elektromanyetik ve radyo dalgaları ile görüntüleme yapar. İnceleme sırasında hasta cihaz masasına yatırılmakta ve dev mıknatısın içinde bulunan tünele masa iletilmektedir. İnceleme sırasında mutlaka hareketsiz durulması gerekmektedir. MR, ağrısız, alerjiye yol açacak ilaç verilme zorunluluğu olmayan ve x-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tanı tekniğidir.
 
Hasta güçlü bir elektromanyet içeren bir silindirin içinde yatarken vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek işlem gerçekleştirilir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın oldukça kaliteli bir resmi elde edilir.
 
Yasemin özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi