Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, üniversitenin Uluslararasılaşma Politikalarının başarısının Covid-19 pandemesine rağmen güçlenerek devam ettiğine dikkat çekti
 
ÇOMÜ’nün kalite odaklı girişimci ve yenilikçi bir üniversite anlayışıyla, bulunduğu bölgenin en iyi üniversitesi olmayı, ülkesinin ve dünyanın güçlü bir bilim kurumu haline gelmeyi hedeflediğini aktaran Rektör Murat yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Bu kapsamda Kalite Güvencesi, Eğitim-Öğretim, Araştırma-Geliştirme, Toplumsal Katkı ve Yönetim Sistemi faaliyetlerini sürekli iyileştirerek, Üniversitemiz ile yurt dışı üniversiteler arasındaki ikili iş birliği anlaşmalarını ve Üniversitemizi tercih eden yurt dışı öğrenci sayısını arttırarak ulusal ve uluslararası akademik sıralamalarda Üniversitemizi daha üst sıralara taşımayı ilke edinmiştir. Rektörlüğümüz tüm iç ve dış paydaşlarının görüşlerini alarak Senato, Kalite Güvence Komisyonu, Dış İlişkiler Koordinatörlüğü, Erasmus Koordinatörlüğü, Uluslararası İş Birliği Birimi, Uluslararası Projeler Destek Birimi, Avrupa Gönüllü Hizmeti Destek Birimi, Horizon Europa (Ufuk Avrupa) Destek Birimi, Free Mover Birimi, Uluslararası Öğrenci Ofisi ve tüm akademik birimleriyle birlikte uluslararasılaşma çalışmalarına pandemi döneminde de büyük önem vermekte Covid-19 pandemisine rağmen öğrencilerine bu hususta da sunduğu fırsatları arttırarak devam etmektedir’’ dedi.
 
Üniversitenin toplamda 49 farklı ülkenin yükseköğretim kurumları ile 254 aktif anlaşması bulunduğuna dikkat çeken ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat şöyle devam etti; “Sadece Erasmus için Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Litvanya, Letonya, Makedonya, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç ülkelerinin içerisinde olduğu 22 farklı ülkede 143 anlaşmamız bulunmaktadır. 2020 yılı içerisinde Bulgaristan, İspanya, Makedonya, İtalya, Romanya, Polonya, Çekya’nın aralarında bulunduğu 7 farklı ülkeden 9 Erasmus anlaşmamız da bunlarına arasına eklenmiştir. 2021 yılı içerisinde de Slovenya, Romanya, Polonya, Letonya, Litvanya, Yunanistan, Portekiz’in aralarında bulunduğu 7 farklı ülke ile 15 Erasmus anlaşması gerçekleştirdik. Bunlara ek olarak 30 farklı ülke ile 79 aktif uluslararası ikili iş birliği anlaşmamız bulunmaktadır. Bu anlaşmaların 8 tanesi 2020 yılında 9 tanesi ise 2021 yılında gerçekleştirilmiştir. 18 farklı ülkede 32 Mevlana anlaşmamız bulunmaktadır. Bu anlaşmaların 4 tanesi 2020 yılında; 1 tanesi ise 2021 yılında yapılmıştır. Ayrıca Balkanlara yönelik ikili iş birliği ve eğitim-öğretim politikalarımızın yanı sıra sağlık turizmi politikalarımız da mevcuttur. Özetle ÇOMÜ Uluslararsılaşma Politikalarını işleterek pandemiye rağmen başarısını arttırarak sürdürmekte ve bu hususta tüm iç ve dış paydaşların katılımının ve desteğinin artarak devam etmesini beklemektedir.”
 
 


Kaynak: Haber Merkezi