Millî Eğitim Bakanlığı’nın ciddi ve güzel bir adım attığını söyleyen Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, “24 alan, 97 dalda hangi yılda mezun olduklarına bakılmaksızın istemeleri halinde ‘27 Haftalık Ustalık Telafi’ programına katılan ve çalışma hayatından olan tüm lise ve üniversite mezunları ‘Ustalık Belgesi’ alabilecekler. Başvurularını ise bakanlığa bağlı mesleki eğitim kurumlarına 4 Şubat’a kadar gerçekleştirebilecekler” dedi.
 
Eğitim süresince eğitime katılanların sigorta primleri ile devlet katkısı ödemeleri de olacağını belirten Doğan, programın eğitim içeriğinin tamamının işletmelerde yapılacağını vurguladı.
 
İşletmelere önemli bir destek
 
Eğitime, işletme ile sözleşme yapılmasından sonra başlanacağını ve işletmelere asgari ücretin yarısı kadar bir destek verileceğini anlatan Doğan, “Programın süresi, ilgili alan ya da dalın çerçeve öğretim programında belirtilen süre kadar olacak ve en fazla 27 hafta olarak uygulanacak. Eğitimlere katılanlar, Millî Eğilim Bakanlığı’nın belirlediği hükümlere göre yapılan ustalık beceri sınavına, eğitimlerini tamamladıkları tarih itibarıyla açılacak ilk sınav döneminde katılabilecek. Eğitim sonunda başarılı olanlar Ustalık Belgesi almaya hak kazanacak” dedi.
 
YASEMİN ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi