Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 26 - 27 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenen "İmparatorluk Mirası Osmanlı Mutfağı" ulusal yarışmasında 4 gümüş madalya kazanan Biga Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri, merkezin müdürü Tahsin Ergün ile birlikte, Biga İlçe Millî Eğitim Müdürü Erkan Bilen'i ziyaret ettiler.
 
Yarışmada 43 ilden 57 okul, 4’er kişilik ekiplerle en güzel yemeği yapmak için yarıştı. Yoğun tempoyla geçen yarışmada dereceye giren ekiplere ödülleri, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Şerafettin Çilkara’nın katıldığı ödül töreninde verildi.
 
Ulusal düzeyde düzenlenen yarışmada Türkiye'nin 43 ilinden 57 okul 4'er kişilik ekiplerle yarıştı. Liseliler Osmanlı Mutfağından yemekleri günümüz mutfak anlayışıyla harmanlayarak jürinin tadımına sundular. Biga Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri gerek Çanakkale gerek Osmanlı esintileri barındıran çeşmi nigar çorbası, mutancana yemeği, zerde tatlısı, hibıskus şerbeti içeren menülerini 3 saat içinde yetiştirip jürinin beğenisine sundu.
 
Öğretmenleri Selahattin Çetin ve yönetiminde Osmanlı mutfağını Çanakkale'nin yerel ürünleri ve modern mutfakla birleştiren Mesleki eğitim merkezi öğrencileri Yunus Emre, Sezgin Umut, Şahin Erol, Yusuf Sarı, Saygın Çalı'nın yemek ve sunumu büyük beğeni kazandı. Biga ekibi yarışmada ikinciliği kazanırken, 4 gümüş madalya ile Çanakkale'ye döndü.
 
Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, 'İmparatorluk Mirası Osmanlı Mutfağı' ulusal yarışmasında 4 gümüş madalya kazanan öğrencileri kutlayarak başarılarının devamını diledi.
 
Törende bir teşekkür konuşması yapan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Sarıcı, “Türkiye’mizin değişik illerinden tabiatın kalbi Bolu’muza hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Böyle bir etkinlikte bizi yalnız bırakmayan sayın Rektörümüze, hocalarımıza müteşekkiriz. Sizlere de Bolu’muza geldiğiniz için müteşekkiriz. Bizlerden şehirlerimize, ilçelerinize, müdürlerinize, okullardaki arkadaşlarınıza kucak dolusu selamlar. İnşallah bu bir başlangıç oldu, devamı da katlanarak, büyüyerek inşallah gelecektir. Başka organizasyonlarda birlikte olmayı temenni ediyoruz ve çok değerli şeflerimize her organizasyonumuzda bizi yalnız bırakmadıklarından dolayı, emeklerinden dolayı da ayrıca çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
Yarışmada hazırlanan yemekler, Osmanlı motifleri ile hazırlanan sofralarda katılımcılara sergilendi.
 
YASEMİN ÖZDEŞ
 


Kaynak: Biganın Sesi