Yaz tüm hızıyla sürerken, havanın nem oranı da her geçen gün yükselmeye devam ediyor. 
Nem ile birlikte terlemenin fazlalaşması sonucunda vücuttaki su ve tuz kaybının artması ise birçok kişinin kendini halsiz veya yorgun hissetmesine neden oluyor. Doğru beslenme ile yaz mevsiminde yaşanan halsizliğin azaltılabileceğini belirten Datça Murat Çiftliği Sağlık Danışmanı Uzman Dr. Hüseyin Tapik, bu günlerde tüketilmesi gereken besinleri sıralıyor.

Su tüketimine dikkat...
Organların ve metabolizmanın düzgün çalışmasını ve zararlı atıkların vücuttan uzaklaşmasını sağlayan su, yaz döneminde daha da önem kazanıyor. Sıcak havalarda terlemeye bağlı olarak sıvı kaybı yaşanabileceğini belirten Datça Murat Çiftliği Sağlık Danışmanı Uzman Dr. Hüseyin Tapik, “Sıcakların etkisiyle artan terle su ve mineral kaybına bağlı olarak halsizlik yaşanabiliyor. Bunun için de yeterli miktarda su tüketimi büyük önem kazanıyor. Suyun yanı sıra evde hazırlanmış limonata, ayran ya da bol naneli cacık gibi probiyotik içecekler de tüketilebilir. Bu içecekler vücudun su ihtiyacını karşılamayla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklardan korunmaya da yardımcı olur. Ayrıca ölçülü miktarda maden suyu da tercih edilebilir.” Dedi.

Doğal besinlerle vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmalı
Yaz aylarında vücudun bazı vitaminlere gereksinimi artarken, bu ihtiyaç karşılanmadığı takdirde halsizlik ve yorgunluk hissi oluşabilir. Doğal besinlerle vücudun enerji ihtiyacının karşılanabileceğinin altını çizen Uzman Dr. Hüseyin Tapik, “Bu noktada ilk olarak mevsimsel sebze ve meyvelerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Bağışıklık sistemi açısından büyük önem taşıyan vitamin ihtiyacını karşılamak için elma, karpuz, kayısı, ahududu, avokado gibi meyveler tüketilmelidir. Her gün bir elmayı kabuğuyla birlikte yerseniz kabuğundaki quarcetin sayesinde bağışıklık sistemimiz güçlenir. Bununla birlikte yaz aylarının olmazsa olmazı domates, maydanoz, taze fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler de vitamin açısından oldukça zengindir. Ceviz, badem, kabak çekirdeği, kan üzümü, erik kurusu, kayısı kurusu, fındık gibi ürünler içinde bulunan protein, lif, vitamin ve mineraller vücuda zindelik verir. Bu ürünlerin organik sertifikalı doğal, sağlıklı ve güvenilir olduğunu mutlaka dikkat edilmelidir.” Dedi.

Enerji veren ürünler tüketilmelidir
Yaz aylarında zinde kalabilmek için vücudun enerji ihtiyacını karşılayabilmek büyük önem taşıyor. İnsan vücudu için en önemli enerji kaynaklarının başında yer alan tahılların mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirten Tapik, “Vücudun günlük olarak alması gereken enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü tahıllardan karşılamak mümkündür. Buğday, yulaf, pirinç, çavdar, arpa ve mısır gibi ürünler, uzun süre tokluk hissi vererek vücudun daha zinde kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle yaz aylarında da tüketmeme özen gösterilmelidir. Bununla birlikte Her yönü ile çok özel bir besin olan yumurta da dengeli bir enerji kaynağıdır. Fakat yumurtanın doğada gezen tavuk yumurtası olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca zamanda kısa süreye enerjiye dönüşen bal, pekmez gibi ürünler ve ölçülü bir şekilde çikolata tercih edilebilir.” Dedi.

 


Kaynak: Haber Merkezi