Biga’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıldönümü kutlamaları öncesi bilgilendirme toplantısı yapan Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “100’üncü yıl etkinliğini tüm Bigalılarımızın sahiplenmesi ve tüm etkinliklere katılmasını rica ediyoruz. Davet ediyoruz. İnşallah Biga’mıza yakışır en güzel şekilde etkinliklerimizi yaparız. Geçmişimizi yad ederiz. Geçmişini unutan milletler yok olmaya mahkumdur ilkesiyle yağlı güreşlerimiz, ata sporumuzu yaşatmak bizim asli görevimiz” dedi.
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü kutlamaları öncesinde basın mensuplarıyla bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Biga’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıldönümü kutlamaları hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, bazı etkinliklerle ilgili devam eden bir süreç olduğunu da hatırlattı. Etkinliklerle ilgili sürece destek veren kulüplere, derneklere destekleri için teşekkür eden Başkan Bülent Erdoğan, şunları söyledi:
“Kurtuluş günü etkinliklerimi 5 Eylül’de başlıyor. Biga’daki 4 kulübümüz olan Bigaspor, Adaspor, Çiçeklidedespor ve Kavaklıkspor kulüplerimiz arasında futbol turnuvası 5 Eylül ile 12 Eylül arasında devam edecek. 8-9-10 ve 11 Eylül’de de Belediyemiz mesire alan Abdiağa mesire alanında da motorsiklet festivali gerçekleştireceğiz. Motosiklet festivalinin kortej güzergahı da Biga’mızın kıymetleri, değerlerinden olan Bigalı Mehmet Çavuş’umuzun kabri, Nilüfer Gölü, Parion Antik Kenti ile şehir merkezinde olacak. Motosiklet festivalinde Mehmet Çavuş’umuzun belgeseli de yayınlanacak ve iki akşam festival kapsamında konserimiz olacak, sanatçılarımız sahne alacak. 10 Eylül’de Mehmet Akif Ersoy yarı olimpik yüzme havuzumuzda da yüzme turnuvamız olacak. 11 Eylül’de merkez avcılar kulübümüzün öncülüğünde atış poligonumuzda da trap atışlarımız olacak. Yine menzil yarışlarımız Yeni Çiftlik’te olacak. Aynı zamanda millet bahçesi proje alanımızda da okçuluk festivali yapılacak. Okçuluk festivalimizde yaklaşık 300’e yakın yarışmacı katıldı. 14 Eylül Çarşamba günü de şehir parkında basketbol turnuvamız olacak. 15 Eylül’de Köşklübağ düğün salonumuzda, gönül gönüle bir ömür, evlilik yaşamına 50 yılını dolduran 25 çiftimize ödül vereceğiz. Saat 15.00’de el emeği, göz nuru oya yarışmamız ve aynı zamanda mutfağın patronları yemek yarışması olacak. Fakat bu daha önceki yıllarda derece alan hemşehrilerimizle şampiyonlar ligi bir yarışma olacak. Burada da Milli Eğitim Müdürlüğümüz jüri ve hakem olarak ilgili öğretmenlerimizi görevlendiriyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüze de teşekkür ediyoruz. Ayrıca İstanbul’dan 25 eski antika aracımız geliyor. Bu araçlarda orada onların kurmuş olduğu bir kulüp var. Bu kulüpte de Bigalı hemşehrilerimiz var. Onlarla irtibat kurduk, hatta geçtiğimiz günlerde bize ziyarete geldiler. 30 klasik otomobil antika araç gelebilir ama bu sayı 40’ta olabilir. Tabi bununla alakalı Çan, Biga, Lapseki gibi diğer ilçelerimizde antika aracı olup, buradaki korteje, etkinliğe katılmak isteyen arkadaşlarımızı da sürece dahil edeceğiz. 17’sinde Biga’ya gelecekler, 18’inde de şehir dışında kortej yapacaklar. Araçlarımız Biga Belediye meydanımızda sergilenecek. 16 Eylül akşamı kortejimiz var. Kortejimizde de etkinliklerde görev alan, etkinliklere katılan tüm spor kulüplerimiz, belediyemiz bünyesinde bulunan karate öğrencilerimiz, STK’larımız, okçularımız, yağlı güreşlere gelecek olan başpehlivanlarımız, herkesin katıldığı bir yürüyüş korteji olacak. 16 Eylül günü çarşı camiinde tüm şehitlerimiz için mevlid-i şerifimiz olacak.”
Başkan konuşmasının devamında şöyle devam etti:
“17 Eylül’de yağlı pehlivan güreşlerimiz var. Şuanda anlaşması yapılan 5 başpehlivanımız var. 60’a yakın başpehlivanımız olacak. Bazı gruplarla görüşmelerimiz devam ediyor. Şu anda 45 pehlivanımızla anlaşmalarımız yaptık. Yaklaşık 400 civarı pehlivanın katılacağı pehlivan güreşlerimizin 3’üncüsünü düzenleyeceğiz. Güreşlerimize de bu yıl Bigalı Mehmet Çavuş ismini verdik. Biliyorsunuz İrfan Şahin ustamızın adını verdiğimiz er meydanımızda yaptığımız bu güreşlerimizi, 100’üncü yılımızda Biga’mızın kıymetlisi, milli mücadele kahramanı Mehmetçiğimizin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş kurtuluş güreşleri olarak ismini güncelledik. İnşallah Biga’mıza, Mehmet Çavuş’umuza yakışır. Güzel bir güreş olacak. 17 Eylül akşamı Biga Belediye Meydanında Beat Bang ve Sefo konseri olacak. 18 Eylül’de artık Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü kutlamalarının resmi töreni Cumhuriyet Meydanında başlıyor. Cumhuriyet Meydanında resmi tören içerisinde yarışmalarda ödül alan arkadaşlarımızın ödül töreni, Biga Belediyesi karate öğrencilerinin karate gösterisi olacak. 18 Eylül günü saat 14.00’de Biga Belediye meydanında Türk geleneksel dövüş sanatlarının gösterisi yapılacak. Çocuk oyun grupları da orada olacak. Aynı zamanda karate öğrencilerinin karate gösterisi olacak. Akşam ise Mustafa Ceceli konseriyle, Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü etkinliklerimizi sonlandıracağız. Burada özellikle şunu rica ediyoruz. Kurtuluş etkinlikleri her yerde yüzde 95 belediyeler, yerel yönetim tarafından organize edilir. Burada emniyet güvenlik anlamında, Abdiağa’daki programlarımızda jandarmanın da sürece destek verdiği, yani tüm kamu kurumlarımızın destek verdiği organize bir çalışma, bu 100’üncü yıl etkinliğini tüm Bigalılarımızın sahiplenmesi ve tüm etkinliklere katılmasını rica ediyoruz. Davet ediyoruz. İnşallah Biga’mıza yakışır en güzel şekilde etkinliklerimizi yaparız. Geçmişimizi yad ederiz. Geçmişini unutan milletler yok olmaya mahkumdur ilkesiyle yağlı güreşlerimiz, ata sporumuzu yaşatmak bizim asli görevimiz. Burada atlı okçuluk, okçuluk, geleneksel okçuluk, yağlı güreşlerin Biga’mızda konuşuluyor olması bizim için kıymetli. Yine motosiklet festivali için arkadaşlarımızla görüşüyorduk bunu nasıl yapabiliriz alakalı geçen sene başladık ilk olmasına rağmen geçen yıl birçok farklı il ve ilçeden misafirlerimiz geldi. Bu sene beş bin kişiyi Biga’da ağırlayacağız. Biga esnafımıza, Biga’mızın tanıtımına faydalı olacak. Bigalı Mehmet çavuş hem bizim hem tüm Türkiye’nin kıymeti Atatürk’ün bize emaneti. Mehmetçiğin İsim Babası olduğunu biz söylemiyoruz. Bunları belgeledik. Belgeleriyle beraber belgesel filmini çektik. Mehmet çavuşa sahip çıkmak bizim asli görevimiz. Onun için bu etkinliklerde öne çıkartmaya çalıştığımız Biga’nın değerleri. Sürece destek veren tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Bahar Karakurt