Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi katkılarıyla düzenlenen organizasyona, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve Polonya'dan toplam 42 araç ve 82 sporcu katıldı. Bu yıl Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından Avrupa Cross-Country Baja Kupası aday olarak düzenlenen Baja Troia Türkiye'de ekipler, toplam uzunluğu 900 km. olan parkurda Bayramiç, Terziler, Kuşçayırı, Karapınar ve Salihler rotasında yer alan 8 özel etapta mücadele etti.

Truva Atı önündeki dev sahnede düzenlenen Baja Troia Türkiye 2022 Ödül Töreninde, dereceye giren ekiplere kupaları verildi. Çanakkale Belediye Başkan Vekili Mehmet İrfan Mutluay, GSGM Müdürü Ömer Kalkan, FIA Gözlemcisi Raymond Johansson yarışçılara kupalarını takdim etti. 

24 aracın tamamlayabildiği zorlu yarış sonunda otomobil kategorisinde Rally Raid Team Türkiye adına yarışan Türk ekip Mert Becce - Sertaç Tatar birinciliğin sahibi oldu. Rally Raid Team Türkiye adına yarışan Becce-Tatar, bu derece ile bu yıl Doğu Avrupa Offroad Serisi Birinciliği'ni kazandı.Otomobil kategorisinde İtalya'dan Antonio Ricciari - Morosi Simona ikinciliği ve yine İtalya'dan Moro Stefano - Manoni Daniele üçüncülüğü elde etti.SSV sınıfında ise Bulgaristan'dan Murat Kapanoğlu - Aleksandar Trendafilov ilk sırayı elde ederken, Mert Öztiryaki - Ömer Güneş ikinci ve Diren Üykü - Baran Aşkın da üçüncü oldu. Raid kategorisinde birinciliği Erdem Ömür – Kerem Kileci ekibi alırken, ikinci Ahmet Terece-Ulaş Germen, üçüncü Ersın Sezgin-Enis Sezgin ekibi oldu.

Bu yıl ilk kez verilen 'En Centilmen Ekip' ödülünü ise iki ekip paylaştı. Mahir Alp-Aker Alp ve Abdullah Turgut - Bayram Eyri ekipleri, bu anlamlı ödülleri Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Remzi Yılmaz'dan aldı.
 


Kaynak: Haber Merkezi