Açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay, Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve protokol üyeleri katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay ile Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey birer konuşma gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Birinci Dünya Savaşı'nın dönüm noktası olan Çanakkale Savaşları'nda dünya tarihinde benzeri görülmemiş mücadelenin yaşandığını ve bağımsızlık mücadelesi verilen bu topraklarda pek çok ülkenin askeri kayıplarının olduğunu söyledi. Çanakkale Savaşları'nda Newfoundland'dan askerlerin de hayatlarını kaybettiğini belirten Bakan Ersoy, onlar anısına Kanada tarafından yaptırılan Caribou Anıtı'nın açılışı için toplandıklarını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır." sözünü hatırlatan Ersoy, bu ifadelerin kendileri için de esas olduğunu dile getirdi.
Caribou Anıtı ve Çanakkale şehitleri için yakında Kanada'da da açılışı yapılacak anıtın, iki ülke insanlarının geçmişlerini yakından tanımalarına, barış ve dostluk içinde geleceğe bakmalarına katkıda bulunacağına gönülden inandığını kaydeden Ersoy, "Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede en etkili yollardan biri olduğunu görmekteyiz. Kültürel alandaki iletişim, milletleri barış, hoşgörü ve karşılıklı anlayış ile birbirine yaklaştırarak dünya barışı için bir platform oluşturmaktadır" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay ile Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey tarafından Newfoundland Caribou Anıtı'nın açılışı yapılan Anıta çelenk sunuldu. Kanada Kraliyet Alay Bandosu tarafından Türkiye ve Kanada milli marşları çalındı.

Bakan Ersoy ve yabancı heyetin Hill 10 Anıt ve Mezarlığı'na çiçek bırakmasıyla tören sona erdi.

 


Kaynak: Haber Merkezi