Biga’da İçişleri Bakanlığının trafik güvenliğine dikkat çekmek amacıyla “Yayalara Öncelik Duruşu , Hayata Saygı Duruşu” mottosuyla kamuoyu farkındalığını en üst noktaya taşımak için Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulu önündeki ışıksız yaya geçidi kırmızıya boyandı.
Biga’da İçişleri Bakanlığının trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarını önlemek amacıyla her yıl düzenlediği farkındalık kampanyası bu yıl 'Trafikte Her Yıl Daha İyiye' mottosu ve 'Yayalara Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu' sloganıyla yapıldı. Geleceğin bilinçli yaya ve sürücülerini yaratmak adına broşür dağıtımı yapılarak sürücü ve yayalar bilgilendirildi.
"Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu" sloganıyla başlatılan kampanyayla trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının 2030'a kadar yüzde 50 oranında azaltılması hedefleniyor.
Bu kapsamda, "Trafikte her yıl daha iyiye" mottosuyla önceki yıllarda düzenlenen "Öncelik hayatın, öncelik yayanın", "Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz" ve "Yayalar kırmızı çizgimiz" kampanyalarının ardından bu yıl da farkındalık çalışmalarına "Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu" sloganıyla devam ediliyor.
Bahar Karakurt