Berber ve kuaförlerin haftanın bir günü kapalı olması uygulamasının 1 Ocak 2023’e ertelenmesi, Biga’da berber ve kuaför esnafını memnun etti.
Berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Ocak 2023'te başlayacak. Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, esnaf ve tacirlerden gelen talepleri dikkate alan Bakanlığın, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren başlamak üzere berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar aldığı anımsatıldı.
İşletmelerin haftanın hangi günü, hangi şartlarda kapanacağının belirlenmesinin ise yerel ve bölgesel ihtiyaçlar doğrultusunda ilgili meslek kuruluşlarının görüşü alınmak suretiyle valiliklere bırakıldığına işaret edilen açıklamada, "Gelinen aşamada, valilikler ile meslek kuruluşları arasındaki istişare süreçleri için daha uzun bir zamana ihtiyaç duyulduğundan uygulama başlangıç tarihi 1 Ocak 2023 olarak değiştirilmiştir." ifadesine yer verildi.
Biga’da kuaförlük yapan Şener Akgül, “Bu karar beni mutlu etti. Keşke haftada iki gün kapalı olsa da biz de hayatımıza daha çok vakit ayırabilsek. Ben bu kararı çok doğru buldum. Ocak ayına ertelenmesi de diğer kuaför arkadaşlar için daha uygun olduysa da buda bizi mutlu eder” dedi.
Elit kuaför sahibi Fatih Altınkaya ise, “İstediğimiz oldu bu karar bizi rahatlatacak. Ben zaten Pazar günleri dükkanımı hiç açmadım. Bu karar doğrultusunda tüm kuaförlerin kapalı olacak olması hepimiz için daha iyi olacak. 1 Ocak tarihine ertelenmesi de herkes için daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu zaman içerisinde herkes kendini bu duruma göre ayarlayabilir. Ben kendi adıma çok sevindim. Kararın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.
Bahar Karakurt
 


Kaynak: Biga Doğuş Gazetesi