Biga Sakarya ilkokulu 3/C sınıfı öğrencileri Sınıf Öğretmenleri Safiye Gezer ile birlikte ‘Kuş Bakışı Bakıyorum’ konusunu Balıkkaya Mesire alanında işlediler.
 
?Biga Sakarya İlkokulu 3-C Sınıfı öğrencileri öğretmenleri Safiye Gezer eşliğinde Hayat Bilgisi dersi kazanımlarını pekiştirmek, “ Kuş Bakışı ” teriminin anlamını kavratmak, yüksek bir yerden bakıldığında cisimlerin nasıl göründüğünü farketmek için Balıkkaya Mesire Alanına giderek hem Biga’yı kuş bakışı izlediler hem de eğlendiler.
?Krokinin , bir yerin kuş bakışı görünüşünün kağıt üzerine çizilmesi olduğunu öğrendiler.
 
Kroki Nedir?
Bir yerin kuş bakışı görüntüsünün kâğıt üzerine ölçüsüz olarak çizilmesine kroki denir.
 
Kroki Nasıl Çizilir?
Kroki çizilirken mesafeler ölçülmez. Tahmini olarak çizilir. Krokide yollar, binalar ve bahçeler kare, dikdörtgen ve üçgen gibi şekillerle gösterilir. Krokide cadde adları, herkesçe bilinen binalar belirtilir.
Kroki, bizlere günlük hayatımızda kolaylıklar sağlar. Okulumuzda sınıfımızın yerini ya da sınıfta sıramızın yerini tarif ederken krokiden yararlanabiliriz. Bunun yanında sinema ve tiyatro salonundaki görevliler de salonun krokisinden faydalanırlar. Krokiye bakarak bilet numaralarına göre izleyicilerden kimin nereye oturacağını da kolaylıkla bulurlar.
Bahar Karakurt

 


Kaynak: Biga Doğuş Gazetesi