Millî Eğitim Bakanlığı, toplumun temeli olan aileyi güçlendirmek için yeni bir proje başlattı. Projede ebeveynlere, stres yönetimi, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, bağımlılıkla mücadelenin de içinde olduğu 8 ana başlıkta ders veriliyor.

Biga Sakarya İlkokulu Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmenleri tarafından Biga Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile okul velilerine yönelik eğitimlere başladı.
 
Covid-19 salgınının günlük yaşam tarzını değiştirmesi sonucu artan kaygı, uzaktan eğitim çalışmaları nedeniyle öğrencilerin okuldan uzak kalmaları sonucu okula karşı tutum ve algıların olumsuza dönmeye başlaması, sosyal ve duygusal gelişimin yavaşlaması, öğrencilerin kamu politikalarının uygulanma hizmetinden mahrum kalmaları, salgın sürecinde aile bireylerinin evde televizyon, bilgisayar, telefon ve internette geçirdikleri sürenin artması ve aile içi muhabbet ve sorumluluğun azaldığının tespit edilmesi vb. ortaya çıkan sorunları öğretmen, veli ve öğrenci işbirliği ile aşabilmek, bu sorunlarla baş edebilmenin yollarını hep birlikte bulabilmek için Mart 2022’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Aile Okulu Projesi hazırlanıp ve Aile Okulu Eğitimleri başlatıldı.

Bu kapsamda Sakarya İlkokulu Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmenleri tarafından Biga Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile okul velilerine yönelik eğitimlere başlandı.
 
İlk etapta haftanın 3 günü 3 farklı grup ile planlanan eğitimlere ilerleyen zamanlarda farklı veli grupları da eklenecek.
 
"Çatışma ve stres yönetimi" dersinde aile içinde sorunlarla başa çıkma gücünün artırılması amaçlanırken, "Bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı" dersinde hem anne babaların hem çocukların sosyal hayatlarını etkilemeden gerçek yaşamda güvenli bir şeklide nasıl çevrim içi olabilecekleri aktarılıyor.
Aile Okulu eğitimlerinde: Aile İçi İletişim Becerileri, Bilinçli ve Güvenli Teknoloji Kullanımı
Çatışma ve Stres Yönetimi, Bağımlılıkla Mücadele, Sosyal Duygusal Beceri Gelişimi, Akran İlişkileri Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite, Ahlaki Gelişim konuları ile alakalı çalışmalar yapılacak.
Bahar Karakurt