Biga Ticaret Odası 12 Kasım’da seçime gidiyor. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Mevcut Başkanı Şadan Doğan, seçimlerde yeniden aday olduğunu açıkladı.
Biga Ticaret Odası'nın 4 yılda bir yapılan seçimleri 12 Kasım 2022 tarihinde Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilecek.
 
Biga Ticaret Odası Başkanı Şadan Doğan 12 Kasım’da yapılacak olan oda seçimleri öncesi komite üyeleri ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.
 
9 komite 114 kişi ile çıkılacak seçimde tek liste yarışacak.
 
Biga Ticaret Odası Başkanı Şadan Doğan uzun bir konuşma yaparak yeni yönetimle yapılacak projeler hakkında bilgi verdi.
 
“YENİDEN YOLA ÇIKIYORUZ”
 
Doğan; “Başarıyla ve gururla tamamladığımız iki dönemin ardından bugün yeniden kamuoyunun önünde hep birlikteyiz. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana heyecanımıza ortak olan, bizlerle birlikte yol yürüyen, Biga’mızın gelişimine katkı sağlamak için gece gündüz çalışan tüm arkadaşlarıma hizmetlerinden dolayı canı gönülden teşekkür ediyorum. Bugün yepyeni bir heyecanı yaşıyoruz. Her son yeni bir başlangıçtır. Bizler de yeniden başlamak üzere bugün dinlenmeden, yeniden yola çıkıyoruz. Bu yolculuğa birlikte devam edeceğimiz arkadaşlarımızın tamamına hem emekleri hem de ‘Biga için mücadeleye devam’ dedikleri için teşekkür ediyorum. Aramıza yeni katılacak arkadaşlarımıza ise bizlerle birlikte yol arkadaşlığı yapacakları için hoş geldiniz diyorum.
 
En son söyleyeceğimi en başta sizlerle paylaşmak istiyorum. Lütfen bu bölümü dikkatle dinleyin. Sizlere tek tek proje anlatmayacağım. Yeni dönemde komitelerimiz çalışacak; beklentileri, sorunları ortaya çıkaracak ve çözümleri hep birlikte bulacağız. En baştan altını çizerek tekrar ediyorum. Yeni dönemde komite başkanlarımızın idaresinde tüm komite üyelerimizden beklentim net. Tüm komite üyelerimiz önümüzdeki çalışma dönemimiz boyunca aktif olarak çalışacaklar. Çalışmak zorundalar. Geçmiş dönemde ne yaptıysak, nasıl başarılı işlere imza attıysak, bugün komitelerimizin üstün mücadelesiyle daha fazlasını yapacağız. Bizlerin, üyelerimizin sesi olacak bir komite çalışma düzeni ile yeni döneme damga vuracağız. Tabanın sesini tavana ulaştıracağız.
 
 
“PLANLI BÜYÜYECEĞİZ, VERİMLİ BÜYÜYECEĞİZ”
 
Bigamız için çok önemli bir görevi üstleniyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımıyla birlikte bölgemizin kaderi yeniden şekilleniyor. Bigamız büyüyor. Bu büyümenin doğru bir şekilde gerçeklemesi ise Biga’yı yönetenlerin elinde. Bizler de iş dünyası olarak üzerimize düşen çalışmayı yapacağız. Bu büyüme fırsatını elimizden kaçıramayız. Planlı büyüyeceğiz. Verimli büyüyeceğiz. Biga’nın birinci yüzyılını geride bırakıyoruz. Yeni bir sayfa açıyoruz artık. Biga’nın ikinci yüzyılını hep birlikte planlayacağız. Bu sorumlulukla hareket edeceğiz. Sanayi, tarım, üniversite ve turizm başlıkları altında Biga’mıza sınıf atlatacak projeleri ve çalışmaları hayata geçireceğiz. Bigamızın sorunlarını birlikte konuşacağız. Bu sorunlara tüm paydaşlarıyla birlikte çözüm bulacağız. Bugün bu süreci verimli geçirmek, geleceğin Biga vizyonunu hayata geçirmek, çocuklarımızın daha güzel yaşaması için ortam sağlamaktan başka nedir! Bu yıl aynı zamanda odamız için de kıymetli bir yıl. Biga Ticaret ve Sanayi Odamızın son 9 yılını birlikte yönettik. Odamızın kurumsallaşması adına önemli çalışmalar yaptık. İş dünyamıza profesyonel anlamda bir yol çizmek için, işleri daha da kolaylaştırmak için elimizden gelen çalışmayı yaptık. Allah nasip ederse odamızın 50’inci yılını da hep birlikte kutlayacağız.
 
Bu yıl gerçekleştirdiğimiz Biga Fuarı’nın, hem satış rakamları, hem katılımcı sayısı hem de katılan firma sayısı ile ve profesyonel hazırlıklarını da dikkate alırsak kurumsallığını ileri bir düzeye taşıdık.
 
“26 YENİ FABRİKA DAHA YOLDA”
 
Biga OSB’nin genişleme sahasının izinlerini aldık ve Biga’ya kazandırdığını belirten Doğan; “Komitemize ve komitemizin başında olan Cüneyt Oflaz arkadaşımıza çok teşekkür ediyorum. Geldiğimiz nokta itibariyle Biga’nın ikinci bir fuarı taşıyabilecek güçte olduğunu defalarca kez tekrar ettim. Bunun için girişimlerde bulunacağız. Şubat ayında Biga’da ulusal düzeyde bir ceviz ve badem festivalini gerçekleştireceğiz. Biga’da yeniden indirimli alışveriş günlerini yapmak istiyoruz. Karabiga’ya liman ve yat limanı projemiz için mücadele ediyoruz. Biga OSB’nin tüm sorunlarını çözüp daha çok yatırımcı ilgisini kazanmak için elimizden geleni yapıyoruz. Hatta Biga OSB’nin genişleme sahasının izinlerini aldık ve Bigamıza kazandırdık. 26 yeni fabrika daha yolda. Savaştepe Köyümüzde üçüncü küçük sanayi sitemizi bir an önce hayata geçirmek için görüşmeler yapıyoruz. Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB projemizi tamamlayarak Bigamıza önemli bir yatırımı getirmek üzereyiz. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanımız açıkladı. Artık karayolu yatırımlarından demiryolu yatırımlarına geçeceklerini duyurdu. Bu bizim için büyük bir fırsat. Biga’yı demiryolu ağına bağlamak için yaptığımız mücadelemizde elimizi kolaylaştıracak bir açıklama. Bugün imkansız gibi görünen her şeyin, aslında yeterli mücadele
edildiğinde ve doğru zamanı geldiğinde nasıl gerçekleştirilebileceğini hep birlikte göreceğiz. Bunlar en önemli hedeflerimiz. Ben inanıyorum ve başarının ilk adımının inanmak olduğunu biliyorum.” Dedi.
 
“KENDİMİ BU KENTE KARŞI SORUMLU HİSSEDİYORUM”
kendini bu kente karşı sorumlu hissettiğini belirten iş insanı Doğan, “Ben Biga’yı çok seven bir iş insanı olarak, kendimi bu kente karşı sorumlu hissediyorum. Bizler çok çalışmak zorundayız. Dedi.
Doğan, “Bina yapmak bir inşaat işidir. Ancak binayı doldurmak, o binaya ruh katmak, binanın salonlarından her sivil toplum kuruluşunun, sivil toplum dinamiklerinin, kamu idarelerinin ve üyelerimizin faydalanması sağlamak ise bir vizyon işidir. Bizler bu hassasiyetle hareket ettik. Bu dönemde de yine oda binamızı üyelerimizin ve tüm Biga’nın hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Çeşitli eğitimler ve konferanslarla üyelerimizin işlerinin gelişimine katkı sunmaya devam edeceğiz. Benim çok önemsediğim ve hayat felsefemi yansıtan bir konu daha var. Konu Biga olduğunda aynı masaya oturabilmekten hiç kimsenin çekinmemesi gerekiyor. Daha önce Bigamız için kaymakamımız, belediye başkanımız, iktidar partisinin ilçe başkanı arkadaşımızla beraber Ankara’ya gittik, önemli görüşmeler yaptık. Cumhur İttifakı ilçe başkanları, kaymakamımız, belediye başkanımızla beraber bugün yine yola çıkıyoruz. Biga’nın yararına olacak her mücadelenin içinde olacağız. Yine bir araya gelmenin önemli örneklerinden birisi de Sivil Toplum Platformu toplantılarımızdır. Yeni dönemde Biga Sivil Toplum Platformu’nun kapsamını ve katılımcı profilini daha çok geliştirip, zenginleştirmek zorundayız. Bu platformu çok önemsiyorum.
 
Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir” sözüne dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu sözü Biga için düşünün. Bizler bu kentte çok önemli bir görevi yerine getiriyoruz. İstihdam sağlıyoruz. Üretiyoruz. Katma değer sağlıyoruz. İhracat yapıyoruz. Toplumsal yaşamın devam etmesi için mücadele ediyoruz. Ben Biga’yı çok seven bir iş insanı olarak, kendimi bu kente karşı sorumlu hissediyorum. Bizler çok çalışmak zorundayız. Bizler yaşadığımız şehre karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek zorundayız.
 
Tüm bu süreçte bizlerle birlikte olan, bizlerle birlikte bu kıymetli yolculuğa devam eden ve aramıza yeni katılan tüm yol arkadaşlarıma tekrar çok teşekkür ediyorum. 
Bugün burada sizlerle yeni dönemin sloganını da paylaşmak istiyorum: 
Çalışarak güçlüyüz, Bigamız için birlikteyiz… 
Sağ olun, var olun. Allah yolumuzu açık etsin.” İfadelerini kullandı.

Bahar Karakurt