Asgari ücret artışının açıklanması ile birlikte zincir marketlerde hemen hemen her ürüne zam gelmeye başladı. Yılbaşından sonra daha zamlı ürün almak istemeyen vatandaş stokçuluğa başladı.
 
Biga’da artan hayat pahalılığı ile birlikte alım gücü düşen vatandaş artık ürün stoklama yöntemine gitmeye başladı.
 
Fiyatların artık yılık değil de haftalık ve hatta bazen günlük bazda değiştiğini gören Bigalı vatandaşlar asgari ücret zammından sonra uygulanacak olan fahiş zam politikasından paçalarını sıyırabilmek adına yılbaşı öncesi gıda ve  temizlik malzemesi stoku yapmaya başladı.
 
"DÜNDEN PAHALI, YARINDAN UCUZ"

Biga’da bir vatandaş, “Fahiş fiyattan ürün almak istemiyorum. Zamdan etkilenmemek için ihtiyacımdan fazlasını alıyorum. Arka arkaya gelen zamlardan az etkilenmek için böyle bir önlem aldım. Çünkü yaklaşık 2 yıldır Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesini ekonomik kriz kaynaklı zamlar oluşturuyor. "Dünden pahalı, yarından ucuz" diyerek ihtiyacından fazlasını almak zorunda kalıyoruz. Söz konusu ürünü o gün almadığımız takdirde gelecekte daha pahalıya alacağımı biliyorum. Sık sık gelen bu zamlardan az etkilenmek amacıyla ister istemez ihtiyacımızdan fazlasını alıyoruz.” İfadelerini kullandı.
 
Bahar Karakurt