Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, gazetecilerle bir araya gelerek gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan son zamanlarda Biga’da sıkça yaşanan su kesintileri ilgili detaylı bilgi verdi.

Erdoğan, “Kuyularımızdaki su seviyesi daha da düşecek bununla alakalı arıtma sistemi ile ilgili üç tane çalışmamız var.” Dedi.
Başkan Erdoğan, “Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden hocalarımız geldi protokol imzaladık bölgede bir tarama yapıldı noktalar belirlendi bu noktalarda bizim sondaj çalışmalarımız oldu. Yapılan sondaj çalışmalar sonucu açılan kuyulardan 1 -2 litre 4 litre su çıkıyor o da bizim işimize yaramıyor, Bize en az saniyede 20 litre üzerinde su gerekiyor. En son Abdiağa yolunun hemen girişinde kuyu açtık orda da yeterli su çıkmadı.” Dedi.

ERDOĞAN, “KUYU AÇSAK DA SU BULSAK DA…”

Biga’nın on sene sonra su ile ilgili sıkıntı yaşayacağını söyleyen Başkan Erdoğan, “Tabi bu Kuyu açsak da su bulsak da bu bizim geçici su ihtiyacımıza destek olacak. Biga’nın on sene sonrası ile alakalı büyük sıkıntısı var. Biliyorsunuz daha önceden bizim panço suyumuz vardı tabi o hat baraj çalışmaları sırasında bir şekilde hattı bozulmuş, yenilenmemiş ve o suyumuz bizim baraja akıyordu. 27 km uzunluğu bugünki maliyetlerle 50 milyon civarında, o suyun depoya gelmesi ile alakalı bir maliyet var onu da bükünki imkanlarla kısa zamanda yapmamız çok mümkün olmadığı için.. biz üç beş senelik sıkıntımızı çözecek suyu bulduktan sonra panço suyu, Bakan beye gittiğimiz zaman Devlet Su İşleri Çan ve Biga ilçelerinin içme ve kullanma suyu ile alakalı bir baraj çalışması var oranında proje çalışması bitmiş 2023 yılı olmasa da 2024 yılında yatırım programına alınıp oradaki çalışmalara başlanacak.” dedi.

“KUYU ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR..”       
    
Kuyu çalışmalarının devam ettiğini üç beş gündür su ile ilgili sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Su ile alakalı Hoşoba köyümüzde kuyu çalışmamız devam ediyor. Seviyelerimiz normal depolarımız dolu. Üçbeş gündür su ile ilgili sıkıntımız yok. Sulama sezonu bittiği zaman baraj kapakları kapanıyor. Baraj kapakları kapandığı zaman Ekim ve Kasım aylarında önceki yıllarda bizim yer altı sularımız azalıyordu. Bu yıl yağışların olmamasından kaynaklı daha da azaldı. Rica ettik devlet su işlerinden Gümüşçay Belediye Başkanımızdan kapakları açtı. Bizim kuyularımızın beslendiği damarları üçbeş gün içinde destekledi ve su seviyemiz normale geldi. Ama hep bu riskle karşı karşıyayız.” Dedi.

“ARITMA SİSTEMİ İLE İLGİLİ ÜÇ TANE ÇALIŞMAMIZ VAR”

“Kapalı sistem projesi tamamlandığı zaman bu kapaklardan su salınmayacak. Salınmadığı zaman haliyle bizim bütün kuyularımız Hoşoba Köyünde, bütün kuyularımızın beslendiği ana damarlar kapakların kapalı olduğundan dolayı beslenemeyeceği için bizim kuyularımızdaki su seviyesi daha da düşecek. Bununla alakalı arıtma sistemi ile ilgili üç tane çalışmamız var. Birincisi şu an hızlıca birkaç farklı noktada su kaynağı elde ederek şu anki sisteme onu dahil etmek. İkincisi barajın sulama hattında su alıp, arıtma sistemini oraya koyup bu tür sıkıntılar olduğu zaman, oradan baraj suyunu arıtarak sisteme dahil etmek. Üçüncüsü de uzun vadede panço suyunu İller Bankası’nın su proje ekibi ve mühendisleri Panço suyunun yeni projesini çalışmaya başladılar. Suyu alırsak inşallah su meselesi çözülecek Balıkkaya-Havdan havzası tarafında şuan sondaj yapılacak noktalarımız var. Hoşoba’da çalışmamız bittiği zaman Havdan bölgesinde belirlenen noktalarda su arayışımız devam edecek.” İfadelerini kullandı.

Bahar Karakurt