Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2022 yılında, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de aralarında yer aldığı projelerle vatandaşların hayatını ve ulaşımını kolaylaştırdıklarını vurguladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2022 yılını değerlendirdi. 2022 yılına Konya-Karaman hızlı tren hattının açılışı ile “hızlı” başladıklarını anımsatan Karaismailoğlu, demiryolu ağının gücüne güç kattıklarını kaydetti. Konya-Karaman Hızlı tren Hattında hem yük hem yolcu taşımacılığını birlikte yaptıklarına işaret eden Karaismailoğlu, “Konya-Karaman arasındaki seyahat süresi 1 saat 20 dakikadan 40 dakikaya düştü. Ankara-Konya-Karaman arasındaki seyahat süresi de 3 saat 10 dakikadan 2 saat 40 dakikaya indi” dedi.    
Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da mega projeleri arasında yer alan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle vatandaşların hizmetine sunulduğunun altını çizen Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak hayata geçirdiğimiz tüm projelerin ülkemizin geleceğinde büyük pay sahibi olmasının gururunu taşıyoruz. Projelerimiz, eserlerimiz ve hizmetlerimiz, Türkiye Yüzyılı’na sağlam adımlarla ilerleyen güzel vatanımızın yolunu açıyor. Son 20 yılda ulaştırma ve iletişim alanında nice başarılara imza attık. 1915 Çanakkale Köprüsü gibi nice dev eseri ülkemizin ticaretine, turizmine kazandırdık. Hiç şüphesiz 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu da bakanlığımız tarafından hayata geçirilen en müstesna projelerinden biridir. Ülkemize sağladığı ve sağlayacağı faydaların yanı sıra dünyanın hizmetine sunduğumuz bir mühendislik başarısıdır. İlklerin ve enlerin projesi 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 metrelik kulelerin üzerine yerleştirilen 16 metrelik mimari amaçlı top mermileriyle dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olarak da tarihe geçti” değerlendirmesinde bulundu.  

Haber Merkezi