Biga Lokantacılar ve Köfteciler Odası Başkanı Erkan Özkan,  Esnaf ve sanatkarın emeklilikte eşitsizlik mağduriyeti giderilmelidir Biga Lokantacılar ve Köfteciler Odası Başkanı Erkan Özkan yapılacak yeni düzenleme ile esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı eşitsizliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

EYT ile yaklaşık 2 buçuk milyon çalışan emeklilik hakkına kavuşurken EYT düzenlemesinden beklediklerini bulmadıklarını belirten Lokantacılar Odası Başkanı Erkan Özkan, “Yapılacak düzenleme ile esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı eşitsizliği gidererek, emekli olabilmelerinde mağduriyetleri ortadan kaldırılmalıdır.
Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkaarlarımız, sabahın seherinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında durup risk alıyor,katma değer üretiyor, yanında çalıştırdığı Personellerle birlikte istihdama katkı sağlıyor. Ancak esnafın yanında çalışan personel 7 bin 200 prim gününden emekli olurken, esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımız olurken, en düşük emekli maaşı almaktadır.
Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. 1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5400’gun idi.
’’Norm birliği"ile Sosyal Güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi.1800 gün daha fazla prim öderken,emeklilik borçlanmasında da bı okadar fazladan boçlanmak zorunda kalıyor.
2000 yılı öncesinde işyeri açan birçok esnafa vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt olup Bağ-Kur'a kayıt zorunluluğu yoktu,isteğe bağlı oluyordu,geçmişteki vergi ve Oda kayıtlarını olmasına rağmen emeklilikte borçlanma mağduriyetleri devam etmektedir.
Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkaarlarımızın mağduriyetleri hakkaniyetli bir şekilde mutlaka çözümlenmelidir.
 
“ESNAF VE SANATKAARIMIZIN TALEPLERİ MUTLAKA DEĞERLENDİRMEYE ALINMALI”
Mevcut durumda esnafımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır,giderilmesi ümidi içinde, tüm yetkililere kamuoyu önünde sesleniyor, sağlıklı günler diliyorum..” ifadelerini kullandı.
 
Burcu Uçmaz