Biga Belediyesinin 2023 yılı ilk meclis toplantısında, gündem maddelerinin görüşülmesi ardından söz alarak Biga’da eksik gördüğü konular hakkında konuşan vatandaş Süleyman Bayrak tek tek söyledi.

Bayrak, Zabıta ekiplerinin: ‘Bigalıya ceza mı yazacağız’ söylediğini iddia ederek, “. Yollardaki cepler dolu, bu cepler tüm Biga halkının, daraltılan yollardaki cepler bütün belediye meclis üyelerinin burada günahı var eskisi yenisi hepsinin.” dedi.

“ZABITALARLA İLGİLİ PROBLEM VAR”

Süleyman Bayrak, “Biga’da konuşulan çok şey var bunlara kulak verseniz iyi olacak zabıtalarla ilgili problemimiz var bunu çözmeniz lazım herhalde üçüncü yılımız bitiyor bitmek üzere hiçbir gelişme göremiyorum. Yollardaki cepler dolu bu cepler tüm Biga halkının, daraltılan yollardaki cepler bütün belediye meclis üyelerinin burada günahı var eskisi yenisi hepsinin, madem bu cepler yapıldı orada herkesin arabası 500.000 bin liralık araba da kıymetli bir buçuk milyarlık arabada kıymetli. Bankaların karşısındaki cepler beyefendilerin olduğu gibi sokaklar öyle, zabıtalarınız diyor ki Bigalı’ya cezamı yazacağız biz, niçin zabıta oldun. Hiç kimse kusura bakmasın ben Bigalıya ceza mı yazacağım. Devlet yazıyor ya.” Dedi.

“YETER ARTIK HER YER ZİNCİR MARKET..”

Bayrak, “Üç harfli marketler ne olacak bir tane daha açılıyor. Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı nerede acaba niye bu işlerle ilgilenilmiyor. Biga üç harfli marketlerle doldu ne oluyor böyle Biga’ya? Yerli esnafımız bakkal hiç kalmadı iki tane üç tane var çok ayıp burada sizin de günahınız var buraya bir formül bulun yeter artık her yer zincir market ne oluyor böyle” dedi.

“BEKLEDİK.. BEKLİYORUZ”

Biga’da imara açılmayan alanlar ile ilgili sitemde bulunan Bayrak esnafın başkandan çekindiğini de söyleyerek, “Balıkkaya’nın sırtı ne zaman açılacak imara, Mehmet Özkan döneminde bekledik İsmail Bey’in döneminde bekledik, bir de şimdi sizin döneminizde bekliyoruz.. Allah selamet  versin.  Çarşıda esnaf ona buna söylüyor gelip size söyleyemiyor geldiğiniz zaman Bülent Bey hoşgeldiniz çay kahve ister misiniz Biga’da bizim çocuklarımız torunlarımız yaşayacak gelecekte Biga çok önemli” şeklinde konuştu.

“MAALESEF SUİSTİMAL VAR"

İddialara yanıt veren Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Ceplerle alakalı arkadaşlarımız kontrol ediyor ama maalesef suistimal var burada fotoğraf çekerek zabıtamız uygulama yapıyor. Son günlerde Pandemi döneminde bu iş biraz cezai işlem olarak uzatıldı, ceza yazılmadı ama son günlerde cep kullanımları uzun süreli olarak şikayet artıyor bununla alakalı zabıta arkadaşlarımız gerekli çalışmayı tekrar yaparlar.” Dedi.

“ŞARTLARA UYAN BİRİNE RUHSAT VERMEME GİBİ BİR DURUMUMUZ YOK”

 Başkan Erdoğan, “Üç harfli marketlerle alakalı biliyorsanız bir meclis kararı aldık üç harfli marketlerin ruhsat bedellerini belirledik fakat mahkemeye verdiler ve mahkeme kararı kararımızı bozdu. Meclis kararımızı bozdu daha önce de Biga belediye Meclisi’nin aldığı bir karar vardı mesafe koymuştuk. Meclisimiz ulusal marketlerin arasındaki mesafe ile ilgili onu da mahkeme bozdu yani şuan yasal olarak şartlara uyan birine ruhsat vermeme gibi bir durumumuz yok ama denetimlerimiz devam ediyor, geçtiğimiz iki hafta içerisinde ulusal marketlerimizin denetimleri yapıldı her gün arkadaşlarımızı denetimleri devam ediyor. İmara açılacak yerlerle alakalı da hatırlıyorsanız kalafat bölgesinde bir alan imar açıldı yine şehir parkının arkasındaki bir alan imar açıldı burada ihtiyaç alanına göre bölge bölge çalışmalarımız devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

Bahar Karakurt