Biga’nın Hacıpehlivan Köyü Göleti’nin su seviyesi, yaşanan kuraklık, yağış miktarının düşmesi nedeniyle büyük oranda azaldı.
 
Küresel ısınma başta olmak üzere pek çok  faktörün etkili olduğu sıcaklık bu yıl normallerin üzerinde seyrederken yağışları da büyük ölçüde etkiledi. 
Kışın ortasına gelmemize rağmen beklenen yağışların halen gerçekleşmemesi nedeni ile barajlar ve göller alarm seviyesine çekildi.  Kuraklıktan etkilenen  göletlerden bir tanesi de Hacıpehlivan Köyü Göleti oldu.


Hacıpehlivan Köyü Muhtarı Ahmet Güneri, tarımsal sulama ihtiyacının karşılandığı gölette su seviyesinin ilk kez bu kadar ifade etti.  
Kar yağışı ve yağmurların ardından su seviyenin yükselmesini beklediklerini ifade eden Güneri “Bu sene yağmur çok az olduğu için sular iyice çekildi. Kış mevsimindeyiz ama kar yağışı da olmadı. Kar yağışı bölgemiz ve çiftçiler için çok önemli. Yağmur, kar olmazsa göletteki su daha da çekilecek. İnşallah önümüzde ki günlerde rabbim afatsız bol yağış nasip eder de yine gölet eski seviyelere gelir.” Dedi.

Bahar Karakurt