Türk askerinin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş’un ölüm yıldönümü olan 3 Şubat için hazırlıklar başladı.
 
Bigalı mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer ve dernek üyeleri Biga Kaymakamı Erdinç Dolu’yu ziyaret ettiler. Ziyarette Bigalı Mehmet Çavuş’un ölüm yıldönümü için yapılacak etkinliklerin planlanması ile ilgili ön görüşme yapıldı.
 
Ziyarette konuşan Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer; “Bigalı Mehmet Çavuş'un ölüm yıldönümü olan 3 Şubat tarihinde Kaymakamlık ve derneğimizin her sene düzenli olarak yapılan anma programını görüşmek üzere dernek yönetimi olarak Kaymakamımız Sayın Erdinç Dolu'yu ziyaret ettik. Program haricinde derneğimizin diğer projelerini de Kaymakam beye arz ettik. Çanakkale savaşlarının ilk kahramanı, Mehmetçiğin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş; savaş bittiğinde köyü olan Bahçeli Köyü’ne dönerek mütevazi hayatına devam etmiş, yokluk içinde geçen hayatına rağmen devletin ettiği teklifleri ‘Ben vatanım için savaştım, para için değil’ diyerek reddetmiştir. Yokluk içinde sürdürdüğü ömrü Ramazan ayının ortasında 3 Şubat 1964 tarihinde son bulmuştur. Torunları ve komşuları tarafından evinde bulunan naaşı Bahçeli Köyü mezarlığına defnedilmiştir. Kendisinden 15 gün sonra eşi Fatma Tabakoğlu bayramın birinci günü vefat ederek Mehmet Çavuş'un yanına defnedilmiştir. Ruhları şad mekanları cennet olsun inşallah” dedi.
 
Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer ve yönetimine nazik hediyeleri için teşekkürlerini iletti.
 
Bahar Karakurt