Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanlık seçimi için adaylar yarışıyor. 
Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nda 9 yıldır başkanlık görevini yürüten İbrahim Mutur düzenlediği basın toplantısında, S.S. Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.
 
Biga’da 12 Şubat Pazar günü yapılacak Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet  Kooperatifi Başkanlığı seçimi adeta siyasi partilerin milletvekilliği seçimi havasında geçiyor.
S.S. Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine Başkan adayı olduğunu açıklayan Mutur,Bizler arkadaşlarımızla birlikte, aramıza katılan yeni isimlerle daha da zenginleştik ve bir grup Biga sevdalısı olarak ortaklarımızın teşvikleri ve telkinleri ile esnaf ve sanatkârlarımızın yararına olacak şekilde elimizi taşın altına koymaya karar verdik.” Dedi.
 
“BU YOLCULUK BİZLER İÇİN ÇOK DEĞERLİ”
 
Bu yolculuğun bizler için çok değerli olduğunu söyleyen Başkan Mutur, “Kooperatifimiz 1962 yılında kuruluş çalışmaları başlamış, 1963 yılında ise gerçekleştirilen genel kurul sonrasında resmi olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. 13 kişilik kurucular kurulu ilk sorumluluğu almış ve kooperatifimiz bugünlere gelmiştir. Bizler arkadaşlarımızla birlikte, aramıza katılan yeni isimlerle daha da zenginleştik ve bir grup Biga sevdalısı olarak ortaklarımızın teşvikleri ve telkinleri ile esnaf ve sanatkârlarımızın yararına olacak şekilde elimizi taşın altına koymaya karar verdik. Bizler her esnaf ve sanatkârımızın ekonomisine katkı sağlamak, ilçemize değer katmak, ortaklarımızın ihtiyacı olan finansa daha kolay ulaşmalarını sağlamak için yola çıktık. Bu yolculuk bizler için çok değerli. Bu yolculukta her gün daha da büyüyerek, daha çok kenetlenerek, daha çok bütünleşerek, üyelerimizin ve ortaklarımızın daha büyük katkısını yanımızda hissederek çalışıyor olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz.” Dedi.
 
“TOPLUMSAL HAYATIN OMURGASIYIZ”
oda üyelerinden oluşan kooperatif ortaklarının finansla ilgili sonuca en hızlı şekilde ulaşabilmeleri için aday olduğunu söyleyen Mutur şöyle devam etti.
 
Mutur, “Ortaklarımıza hizmet etme, ortaklarımızca yönetilme, kendi kendine yetme, eşitlik, adalet, sorumluluk, dayanışma ve birlik beraberlik olmazsa olmazlarımızdır. Bizler esnaf ve sanatkârlar olarak toplumun önemli bir kesimini oluşturuyoruz. Bir anlamda hem ekonominin hem de toplumsal hayatın omurgasıyız. Geçtiğimiz seçimin üzerinden çok uzun bir zaman geçmedi. Yaşanan ekonomik sorunlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de esnafımızın belini büküyor. Zamanla yarışıyoruz. Saatlerle kar ya da zarar edebiliyoruz. Bizler oda üyelerimizden oluşan kooperatif ortaklarımızın finansla ilgili sonuca en hızlı şekilde ulaşabilmeleri için adayız. Bir ortağımız kooperatifimize başvurduğunda, istihbaratından ekspertizine kadar bütün işlemleri etkin ve hızlı bir şekilde sonuçlandıracağız. Daha önce de söz vermiştik. Yinelemek istiyorum. Bir ortağımızın kredi alıp alamayacağı, ipotek ve kefilleriyle ilgili sonuçları üyelerimizin yararına en kısa sürede tamamlama sözü veriyoruz. Olumlu ya da olumsuz sonucu ortağımıza en hızlı şekilde bildireceğiz. Böylece ortağımız da zamanını, imkânlarını daha hızlı bir şekilde değerlendirme fırsatı bulacak. Zaman çok önemli. Hiçbir ortağımız uzun süre beklemek zorunda kalmayacak. Kooperatif olarak ortağımızın sıkıştığı anda yanında olmak zorundayız. Hiçbir ortağımız kendini yalnız hissetmeyecek. Biz bunun için yola çıktık ve bir takım sorunlarımız hala devam ediyor. Burada herkesin huzurunda söz veriyoruz. Çözeceğiz.” İfadelerini kullandı.
 
“ÜYELERİMİZİN SORUNLARINI VE ÇÖZÜMLERİNİ BİLİYORUZ”
 
İşin mutfağından geldiğinin altını çizen Mutur, “Bizler Biga’da esnaf ve sanatkârın seçimle iş başına getirdiği, işin mutfağından gelen insanlarız.” Dedi.
Yönetim Kurulu’na aday arkadaşlarımız Biga’daki esnaf ve sanatkârları temsil ediyorlar. Üyelerimizin sorunlarını ve çözümlerini biliyoruz. Devlet destekli finansa kefillik ederken, ortaklarımız için de şeffaf, kolay ulaşılabilir bir yönetim anlayışıyla hareket etmek için adayız. Bizler Biga’da esnaf ve sanatkârın seçimle iş başına getirdiği, işin mutfağından gelen insanlarız. Birçoğumuz uzun yıllardır esnaf teşkilatlarında yöneticilik yaparken şahsen ben de 9 yıldır Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı aynı zamanda üst kuruluşumuz Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekilliğini yapmaktayım. Özetle, bilgi, deneyim ve tecrübemizle Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifine hizmet etmek için adayız” dedi.
 
“TÜM ADAYLAR BİZDEN, İÇİMİZDEN BİRİLERİ..”
 
Mutur, “Biga Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde Sayın Mehmet Sokullu 30 yıla yakın çok güzel hizmet etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. Tüm adaylar bizden, içimizden birileri. Günümüz koşulları değişti. Hayatın akışı değişti. İhtiyaçlarımız, zorunluluklarımız değişti. Bu zorlukları doğru analiz edecek, sorunlara en hızlı şekilde çözüm üretecek, çözümleri de objektif bir şekilde ortaya koyacak bir yönetime ihtiyaç var. İşini döndürmek için acil paraya ihtiyacın var. Durumu idare etmek zorundasın, yatırım yapacaksın. Elbette bu, gelen herkese, koşulları taşımayan herkese para dağıtalım demek değil. Ortağımızın ihtiyaç duyduğu o gün yanında olmak demek! Biz sizin yanındayız, siz bizim için değerlisiniz, hepimiz bu ortaklık yapısının bir temel taşıyız.Gelin hep birlikte Biga’daki en demokratik seçimlerden birini gerçekleştirelim. Burada tek bir isteğimiz var. Seçim esnafın seçimi. Sorunları, sıkıntıları olan, zor günlerden çıkmak için mücadele eden esnafımızın seçimi. Bizler de esnafların temsilcileri olarak elimizi taşın altına koyduk. Bizler hepinizin desteğini istiyoruz. Üyelerimizin, ortaklarımızın sorunlarıyla ilgiliyiz. Hepimizin derdi Biga’ya hizmet etmek.” Dedi.
 
“KOOPERATİFİMİZE YILLARCA EMEK VERMİŞ BÜYÜKLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ”
 
Mutur sözlerini şöyle tamamladı; “Seçim günü bayram demektir. Seçim gününde salonu bayram havasına çevirmek için salonu hep birlikte dolduralım. Güzel bir seçim gerçekleştirelim. Seçmen iradesinin sandığa tam olarak yansıması için tüm ortaklarımızı genel kurula katılmaya davet ediyorum.
 
Aramızdan ayrılan esnaf ve sanatkârlarımıza Allahtan Rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Kurucular Kurulu’ndaki çok değerli rahmetli büyüklerimize, Mehmet Sokullu başkanımıza, yönetim ve denetim kuruluna, kooperatif ortaklarımıza ve kooperatif personelimize emekleri ve çalışmaları için teşekkür ederim. Aday olan Sayın Mustafa Kurt’a ve Sayın Mesut Koyuncu’ya da şahsım ve arkadaşlarım adına başarılar diler, olağan genel kurulumuzun tüm ortaklarımıza ve Bigamıza hayırlar getirmesini dilerim.
Biz hep birlikte bir aileyiz. Biz hep birlikte kazanacağız.” İfadelerini kullandı.
 
Bahar Karakurt