SMA Tip 1 hastası 18 aylık melisa bebeğin 10 ay önce başlatılan kampanyada henüz yüzde %19 oldu. Bugüne kadar 347.510 dolara ulaşıldı.18 Aylık Melisa İnal SMA ile savaşıyor.
Biga’da yaşayan Erhan ve Filiz inal çifti, 4 çocuklarından en küçüğü olan Melisa 2 aylıkken kafasını tutamaması yüzünden şüphelenip hastaneye götürdü. Yapılan tetkikler sonucunda Melisa bebeğe 2 aylıkken SMA Tip 1 teşhisi konuldu.
Üç kere yoğun bakıma alınan Melisa bebek son olarak tekrar entübe edildiği öğrenildi.
Son yılların amansız hastalıkları arasına giren SMA'ya karşı tedavi yöntemlerinin yüksek maliyetlerde olması ve tedavinin belli başlı yerlerde yapılıyor olması aileleri zor durumda bırakıyor.
 
HASTALIĞI HIZLI İLERLİYOR

Hastalığın hızlı ilerlediğini dile getiren anne Filiz İnal , vakitlerinin giderek daraldığını belirterek, kızının sağlığına kavuşması için tüm hayırseverlere seslendi. Melisa’nın sürekli hastaneye kaldırıldığını Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde tutulduğunu anlatan İnal, " 4 gün önce yine entübe edildi. İstanbul'a Sedat Öktem hocaya görünmesi gerekiyor ama ilk entübe edildiğinden beri onun Hastanesi'nde yoğun bakımda yer bulamıyoruz trake açılması an meselesi çaresizce bekliyoruz… Ama hastalığı hızlı ilerliyor. Cihaz desteğiyle bakıyor ve nefes almasını kolaylaştırıyorduk. Cihazlara bağlı ve burnundan mama alarak besleniyor" dedi.
 
'KAMPANYAYA DESTEK OLMAK İÇİN'

Sosyal medya üzerinden Melisa için gereken miktarı toplamak için kampanya başlatıldı.
Çanakkale  Valiliği'nin onayı da alınarak başlatılan kampanyaya dahil olmak isteyenlerin Erhan İnal’ın TR970006701000000040359567 (Yapıkredi TL hesabı ) numaralı hesabına yardımda bulunabileceği belirtildi.

Bahar Karakurt