Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO), 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinde kaybettikleri meslektaşlarının isimlerini yaşatmak için Troya Milli Parkı içerisine, Troya Müzesi ve Troya Antik Kenti yolu boyunca 40 dönümde ‘Hatıra Ormanı’ oluşturularak, alana fidan dikimi gerçekleştirdi.

Türkiye’ye derinden sarsan 11 ilde yıkıcı etki yaratan ve 40 binden fazla yurttaşımızın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerde, çok sayıda rehber de yaşama veda etti.
 
Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) üyeleri, deprem felaketinde kaybettikleri meslektaşları anısına,  Troya Milli Parkı içerisine ‘Hatıra Ormanı’ oluşturdu.
Troya Müzesi ve Troya Antik Kenti yolu boyunca dikilen fidanlarda depremde hayatlarını kaybeden profesyonel turist rehberlerinin isimleri verildi.
 Ayrıca; Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra kurtarma çalışmalarına katılan ve Adıyaman'da  çalışma esnasında hayatını kaybeden Meksika Ordusu'nun  köpeği Proteo da unutulmadı. Hatıra Ormanına dikilen bir fidan da onun da adı yaşatıldı. Hatıra ormanına ilk fidanları dikme etkinliğinde, ÇARO üyesi rehberlerin yanı sıra, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, Doğa Koruma ve Milli Parklar Çanakkale Şube Müdürü Ozan Hacıalioğlu ile Çıplak Köyü Muhtarı Ufuk Göçoğlu da katıldı. “Acımızın tarifi yok” diyen ÇARO Başkanı Cihan Müşterioğlu, “Hatıra Ormanı alanımızı tahsis eden Etno Köy Çıplak Köyü Muhtarı Ufuk Göçoğlu ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Çanakkale Şube Müdürü Ozan Hacıalioğlu'na meslektaşlarımız adına teşekkür ederiz. Afet bölgesinde ve şehir dışında olmaları sebebiyle eşlik edemeyen Çanakkale Valimiz İlhami Aktaş, Çanakkale Milletvekillerimiz Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimiz Abdullah Güç, Troya Kazı Başkanımız Prof. Dr. Rüstem Aslan'ın bizlere paylaştıkları başsağlığı mesajları için çok teşekkür ederiz. Gelecek hafta Troya Milli Parkı içerisinde, Çanakkale Boğazı girişinde bulunan Kumkale mevkiinde gerçekleştireceğimiz ikinci dikim alanımıza herkesi bekleriz” dedi.
 
Haber Merkezi