Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanında önemli bir potansiyele sahip Biga’da çiftçiler, ekim dönemi gelen nohut ürünü ile ilgili hazırlıklarını tamamladı. Çiftçiler Biga’nın Şirinköy, Osmaniye Aşağıdemirci ve Yukarıdemirci köylerinde nohut ekimi başladı.
 
Bigalı çiftçiler, güzel havayı fırsat bilerek nohut ekimine başladılar.
 
Çiftçi Fuat Bilici, “Kışlık nohutlarımı ektik. her sene şubat mart aylarında ekilir. 50 dönüm nohut ekimini yaptık. Mart ayında diğer çiftçilerimiz de ekimlerini yapacaklar.  Mart ayını bekleyen çok çiftimizde var. Herkese hayırlı ve bol bereketli bir sezon diliyoruz” dedi.
 
Nohutla ilgili bilgiler: Oldukça derin ve sert bir köke sahiptir. Boyu 50-60 cm’ye kadar uzayabilir. Çok fazla yan kökü vardır. Bu yan kökler, toprak yüzeyine yakındır ve böbrek şeklindedir. Gövdenin, toprağa yakın olan yaprak altlarında bulunan çiçek sapları, çiçekleri taşır. Çiçekler, beşer tane, beyaz, pembe ve mavimsi renkte olabilirler. Çiçeklerin verdiği meyveler, oval biçiminde ve şişkindir. Meyve içinde ortalama, 1-3 tohum bulunabilir. Tohumlar, türlerine göre, şekil, büyüklük ve renk bakımından değişiklik gösterebilir. Kuraklığa karşı dayanıklı olan bu bitkinin özel bir toprak isteği yoktur. Kumlu ve kireçli topraklarda daha iyi yetişir.
 
Bahar Karakurt