Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü'nden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek, “Şeytan Üçgeni'nde 4.2 büyüklükte bir deprem daha. Son 7 gün içinde Marmara doğusunda hiç deprem olmazken batı yarısında olan 6 depremin anlamı nedir. Enerji nereye yükleniyor.” dedi.

Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamada, Bandırma Erdek merkezli 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.  Jeoloji profesörü 7 günde 6 deprem olmasını yorumladı. Kandilli Rasathanesi saat 08:28’te Bandırma Erdek’te 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı.

Depremin derinliği 12.2 kilometre olarak açıklandı. Bandırma Erdek’te meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki deprem, Çan’da ve çevre ilçelerde de hissedildi. Depremde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı belirtildi. Ayrıca ÇOMÜ Profesörü Doğan Perinçek, “Şeytan Üçgeni'nde 4.2 büyüklükte bir deprem daha. Sakalımızda var ama dinleyen yok.Bazı meslektaşlarım dahi sorunu anlamış değil.Son 7 gün içinde Marmara doğusunda hiç deprem olmazken batı yarısında olan 6 depremin anlamı nedir. Enerji nereye yükleniyor.4-5 senedir uyarıyoruz dinleyen yok. Son 7 günde Şeytan Üçgeninde 6 (ALTI) deprem oldu.Büyüklük 4.2 ve 3.8. 4.2 büyüklükteki deprem; tarafımdan harita üzerine; sarı çizgi ile işaretli fay üzerinde kalmaktadır. Diğer depremler; 2.1, 2.1, 2.5 ve 2.8 büyüklükte. Önümüzdeki bir hafta içinde iki adet daha 3 den büyük deprem olursa uyarılarım endişeye dönüşecek.Büyük depremin ne zaman olacağını söyleyemeyiz ama yaklaştığını söyleyebiliriz..4-5 yıldır uyarıyorum, henüz korktuğumuz deprem olmadı. Dilerim 5 yıl daha olmaz ve yöneticiler uykudan uyanır, tedbir almaya başlarlar. Bakın toplantı yapmaya değil; tedbir almaya başlarlar demekteyim.” İfadelerini kullandı.

Bahar Karakurt