18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108.yılı kapsamında Biga Atatürk Kültür Merkezinde İÇDAŞ Fen Lisesi tarafından program gerçekleştirildi.
 
Saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasıyla başlayan program günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği “Çanakkale Ruhu” temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile devam etti. İÇDAŞ Fen Lisesinin hazırladığı Anayurt Oratoryosu yoğun ilgi ile İzlenirken Çanakkale zaferinde yaşanan olaylar anlatıldı ve öğrenciler tarafından çeşitli eserler seslendirildi.
 
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İÇDAŞ Fen Lisesi müdürü Şebnem Yılmaz, “Çanakkale Zaferi; Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili kısmı, bundan 108 yıl önce bugün, düşman gemilerinin Türk topçusu karşısında ağır kayıplar vererek geri çekilmesiyle sonuçlanmıştır. Boğazı gemilerle geçemeyenler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk -Süngü tak- emrini vererek yıllarca hafızalardan silinmeyecek olan “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum.” sözlerini söylemiştir. Böylece o büyük siper savaşı başlamış ve bu gün Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyük bir zafer kazanılmıştır. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin birlik içinde tüm engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Ve tüm dünya bilmelidir ki; toprağımızın her karışı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, sözlerimi milli şairimizin şu iki dizesiyle noktalamak istiyorum.
Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber
Sana ağuşunu açmış, duruyor peygamber...” sözleri ile noktaladı.
 
“Çanakkale Ruhu” temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.
 
ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLER

İlkokullar arası resim yarışmasında ilçe 1.si>İdriskoru İbrahim Aydın İlkokulundan Melis Nur ERTÜRK,
Ortaokullar arası resim yarışmasında ilçe 1.si>Biga İmam Hatip Ortaokulundan Şüheda Ümmü TOKGÖZ,
Liseler arası kompozisyon yarışması ilçe 1.si >Biga İÇDAŞ Fen Lisesinden Hiranur ÇELİK
İlkokullar arası resim yarışmasında ilçe 2.si>Tevfik Emin Başarır İlkokulundan  Kaan Aytekin,
Ortaokullar arası resim yarışmasında ilçe 2.si >Yeniceköy Ortaokulundan Ecrin Yavaş,
Liseler arası kompozisyon yarışması ilçe 2.si>Biga Atatürk Anadolu Lisesinden   Ece Gündoğdu
İlkokullar arası resim yarışmasında ilçe 3.sü>Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulundan Muhammed Oğuz Koç,
Ortaokullar arası resim yarışmasında ilçe 3.sü >Cumhuriyet Ortaokulundan Karen Cankurt
Liseler arası kompozisyon yarışması ilçe 3.sü >Özel Biga Bahçeşehir Anadolu Lisesinden Aslı MOTORCU.
 
Ödüllerinin verilmesi ardından Biga İÇDAŞ Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Anayurt Oratoryosu” adlı gösteri yoğun ilgi ile izlendi.
 
Bahar Karakurt