Biga’nın pekmezli, köyünden kadınlar, "Halk Eğitim Merkezinin açtığı mantar yetiştiriciliği kursu ile mantar üretmeye başladılar.
Son dönemde girişimcilik denince akla gelen mantar yetiştiriciliği, pekmezli köyünde e özellikle kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor.
 
BRANŞA YOĞUN İLGİ
Mantar Yetiştiriciliği Kursu Pekmezli Köyü’nde devam ediyor. Kurs eğitmenleri İlhan Keskin ve Şenol Halavurt kursiyerleri ile birlikte uygulama ve işletme ziyaretleri yaptılar. Kursa vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. İlginin nedeni, mantar yetiştiriciliğinin son dönemde oldukça revaçta olmasında yatıyor. Zira mantar yetiştirmek hem ekonomik hem de zirai açıdan oldukça kolay bir uğraş.
 
TÜM DETAYLAR ÖĞRETİLİYOR
Biga Halk Eğitim Mantar Yetiştiriciliği kursunda kursiyerlere, mantar yetiştiriciliğinde kompostun önemi anlatılıyor. Bu aşamada en önemli unsurun atık madde olduğu ve bunların fermante edilerek mantar yetiştirilecek kompostun üretildiği aktarılıyor. Kursiyerlere ayrıca, mantar yetiştiriciliğinde sıcaklık, nem ve havalandırmanın en önemli ekolojik unsurlar arasında yer aldığı ifade ediliyor. Bu çerçevede, mantar yetiştirilecek yerlerin uygun şekilde iklimlendirilmesinin önemine dikkat çekiliyor.
 
Bahar Karakurt