BİSHAK-Biga Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’nden Semahat Asil yaptığı açıklamada; “Çocukların, gençlerin ve her yaştan insanların hem kedi hem de köpüşlerimizle karşılıklı rehabilite yaşayacağı sevgi ortamları oluşturmak isteğimizin dile getirilmesidir. Hepimiz minik dostlarımız ve çevremizle mutlu olacağız” dedi.
 
BİSHAK-Biga Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’nden Semahat Asil, sokak hayvanlarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için Biga Kaymakamlığı ve Biga Belediye Başkanlığı ile iletişim halinde olduklarını söylerken, sokak hayvanları için gönüllü olarak çalıştıklarını dile getirdi. Asil, Biga Kaymakamlığı’nın ve Biga Belediyesi’nin çalışmalarını anlattıktan sonra Biga halkının da sokak hayvanları konusunda duyarlı olmaları gerektiğini söyledi. Asil ayrıca; “Çocukların, gençlerin ve her yaştan insanların hem kedi hem de köpüşlerimizle karşılıklı rehabilite yaşayacağı sevgi ortamları oluşturmak isteğimizin dile getirilmesidir. Hepimiz minik dostlarımız ve çevremizle mutlu olacağız” dedi.

 
“SOKAK HAYVANLARININ REFAHINI ARTTIRMAK…”
Sokak hayvanlarının refahını arttırmak, onları hastalıklardan korumak ve onların popülasyonunu kontrol altına almak için çalıştıklarını söyleyen Asil; “Bizler Biga’da yaşayan patili dostlarımız için kurduğumuz BİSHAK derneği üyeleri olarak sokaklarımızda ve şehrimizin ormanlık ve çöplük bölgesinde yaşamaya çalışan patili dostlarımızın refahını arttırmak, onları hastalıklardan korumak ve onların popülasyonunu kontrol altına almak için devlet kurumlarımız Kaymakamlık ve Belediye başkanlığında yapılan çalışmaların içinde yer alıyoruz. Şehrimizin eski çöplük alanı olan Havdan çöplüğüne atılan sütten kesilmemiş yavru köpeklerin hepsi hastalık bulaştırdığı için maalesef ölüyor. Kaymakamımız sayın Erdinç Dolu, Biga İlçe Jandarma Komutanlığı’yla bizzat iletişim kurarak o bölgeye fotokapan ve kamera konulmasını istedi. Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan da Havdan çöplüğünde ve şehrimizde yaşayan tüylü dostlarımızın beslenmesi ve kısırlaştırılması için gerekli çalışmaları yapmakla birlikte gerekli olan malzeme ve personeli sunmaktadır. Ayrıca Kaymakamlık çöplük bölgesine kepçelerle kum ve kireç dökülmesini sağlayarak mikrobun yayılmasını önlemek için çalışmalar yapmaktadırlar. Bunun yanında Kaymakamımız köyler dahil olmak üzere kısırlaştırma seferberliği başlatmış bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
“SESİMİZİ DUYURMAK İSTİYORUZ”
Seslerini duyurmak istediklerini söyleyen Asil; “BİSHAK derneği olarak gönüllülerimizle birlikte Abdiağa piknik alanında yaşayan canlılarımıza mama ve su ulaştırmaktayız. Fakat bölgede su sorunu büyük olduğu için bölgeye su yalakları yaptırılacaktır. Abdiağa bölgesi daha temiz ve hijyenik olduğu için burada yaşayan dostlarımızın sağlığı daha iyi ve takibi daha kolay olacaktır. Buradaki amacımız basın aracığı ile sesimizi Biga halkına duyurmak. Çocukların, gençlerin ve her yaştan insanların hem kedi hem de köpüşlerimizle karşılıklı rehabilite yaşayacağı sevgi ortamları oluşturmak isteğimizin dile getirilmesidir. Hepimiz minik dostlarımız ve çevremizle mutlu olacağız” ifadelerini kullandı.