Mart ayının sonlarına geldiğimiz bu günlerde baharı bekleyenlere Meteoroloji'den kötü haber geldi.
 
Baharı yaşamaya başladığımız günlerde, meteoroloji tahminlerine göre; soğuk ve yağışlı havanın etkili olması beklenirken, kar yağışları ve zirai don tehlikesine dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulunuldu. Yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemiz bugün kuzeybatı kesimlerden başlayarak Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.
 
Hava sıcaklıklarının 8-15 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. Soğuk havayla birlikte yağışların; kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceği tahmin ediliyor. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri iç kesimlerde yer yer kuvvetli olmak üzere zirai don bekleniyor.   Rüzgarın, Salı günü kuzey, iç ve batı kesimlerde, Çarşamba günü doğu bölgelerde kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Soğuk hava, yer yer etkili kar yağışları ile kuvvetli rüzgar ve fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, zirai don, buzlanma ve sağlık sorunları gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması, meteorolojik rapor ve uyarılar dikkatle takip edilmesi yönünde vatandaşlar uyarıldı.  


AFAD tarafından yapılan uyarıda ise, “Hava durumuna ilişkin yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren Çanakkale'nin doğusunda yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görüleceği, rüzgarın ise güney yönlerden başlayıp zamanla Batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) ve kısa süreli fırtına (60-70 km/sa) şeklinde eseceği ayrıca Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk havayla birlikte 29.03.2023 Çarşamba ve 30.03.2023 Perşembe günü ilimizin iç ve yüksek kesimlerinde zirai don görüleceği tahmin edilmektedir. Bahse konu olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir.” İfadelerine yer verildi.
 
Gökçe Akkoç