İsrail'in, Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle Venedik Bienali'nden çıkarılması amacıyla başlatılan imza kampanyasına dünya çapında 8 binden fazla sanatçı, küratör ve yazar destek verdi.

"Soykırım Değil Sanat İttifakı (Art Not Genocide Alliance - ANGA)" isimli uluslararası grup tarafından başlatılan imza kampanyasında, “Gazze'de Filistinlilere yönelik zulümlerine devam eden İsrail'e”, İtalya'nın Venedik kentinde düzenlenecek bienalde yer verilmemesi gerektiği belirtildi.

 

Venedik Bienali

 

İmza kampanyasında, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) ocak ayında verdiği geçici tedbir kararına işaret edilerek, "İsrail'in Gazze'ye yönelik aylar -aslında on yıllardır- süren saldırısı her şeye rağmen devam ederken; liderleri, uluslararası hukukun üstünde olduklarını ilân ediyor ve soykırım niyetlerini küstahça açıklıyorlar. Venedik Bienali'nde Soykırım Pavyonu olmasın” denildi.

ÇİFTE STANDART VURGUSU

İmza kampanyasında ayrıca, 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle Bienal'in Ukrayna halkının "kendi kaderini tayin hakkını ve özgürlüğünü destekleyen" çok sayıda açıklama yaptığına ve Rusya'nın eylemlerinden ötürü men edilme kararı alındığına işaret edilerek, İsrail hakkında da aynı kararın verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

 


Kaynak: Haber Merkezi