Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs Hastalığı (Covit-19 Salgını) sebebiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından 2020-2021 Eğitim-Öğretim Güz Dönemi için yapılması gerekenlerin ve alınması gereken tedbirlerin görüşülmesi gündemiyle Troia Kültür Merkezi’nde bir toplantı gerçekleştirildi.
 
Toplantıya ÇOMÜ Rektör Yardımcıları  Prof. Dr. Süha Özden, Prof. Bünyamin Bacak ve Prof. Dr. Suat Uğur’un yanı sıra ÇOMÜ Covit-19 Komisyonu, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ve üniversite paydaşı olan kurumların temsilcileri katıldı.
 
Toplantıda, ÇOMÜ’de 5 Ekim 2020’de başlaması planlanan yüz yüze ya da karma (uzaktan ve yüz yüze eğitim modeli) eğitim-öğretim modelleri, laboratuvarların, dersliklerin ve kütüphanelerin kullanımı ile ilgili planlamalar konuşuldu.
 
Bunların dışında, ÇOMÜ’de alınmış ve alınacak Koronavirüs tedbirleri, ulaşım, barınma, kampüs alanlarındaki yemekhane, kafeterya ve kantinlerin çalışma planları, üniversite içinde Covit-19 kurallarının uygulanması hususu, temizlik ve sağlık hizmetleri konularında görüş alışverişi yapıldı.
 
 “Çember Daralıyor, Maske Kullanımı Şart”
 
ÇOMÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Coşkun Bakar, Covit-19 vakalarının Çanakkale’deki son durumu, halk sağlığı hakkında yapılması gerekenler, pandemi sürecinin üniversite eğitimi üzerinde taşıdığı riskler ve yapılması gerekenler hususunda bir sunum gerçekleştirerek ulaşım konusunda büyük önlemler alınmasının altını çizdi. Uzaktan kayıt, hijyen eğitimi, randevulu sitemde yemekhane kullanımı, sınıfların bölünerek ders işlemesi ve mümkün olan derslerin uzaktan eğitimle sağlanması konusunda yapılması gerekenleri anlatan Prof. Dr. Bakar “Çember daralıyor, her an hastalık bizi bulabilir, maske kullanımı şart” dedi.
 
“Kapalı ve Kalabalık Alanda Mesafeni Koru Temastan Kaçın”
 
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “Kapalı ve kalabalık alanda temastan kaçınmalıyız” diyerek başladığı konuşmasında okul içi, şehir içi ve şehirler arası öğrenci transferlerin yaratacağı olumsuz etkilere dikkat çekerek; “Öğrencilerin kapalı ve kalabalık alanlarda geçirdiği süreyi minimumda tutmak gerekiyor. Bu alanlarda virüsün bulaşıcılığı artıyor bu sebeple öğrencilerin belli bir sürenin üstünde kapalı alanlarda bulunmasını önleyecek çalışmalar yapmalıyız. Öğrencilerin bilinçlendirilmesi hususunda çok önemli bir sorumluluğumuz var. Tüm bu önlemleri alırken eğitim faaliyetlerimizi de hakkıyla yapabilmemiz, nitelikli mezunlar vermemiz gerekiyor” dedi.
 
ÇOMÜ Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Mesut Erbaş Covit-19 sürecinde gerçekleşen hastane yapılanması ve işleyişi hakkında bilgi vererek öğrencilerin şehir değişikliği yapmasından kaynaklı oluşabilecek risklere dair görüşlerini belirtti.
 
Eğitim-öğretim faaliyetlerinin mümkün olduğunca az temaslı, kısıtlı sayıda öğrenciyle ve dönüşümlü olarak yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Mesut Erbaş ”Pandemi sürecinde hastaneyle işbirliği içinde olmak ve hastane işleyişini kolaylaştırabilmek şart” diyerek izlenebilecek metotlarla ilgili fikirlerini sundu. ÇOMÜ Adli Tıp Ana Bilim Dalı’ndan Başhekim Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Semih Petekkaya ise koronavirüsün geçirdiği değişimden bahsederek, derslerin işleyiş metotları, toplu ortamlarda alınması gereken tedbirlere dair önerilerde bulundu.
 
Barınma, ulaşım, ders işleme metotları ve daha birçok konuda fikir alışverişi yapılan toplantı, görüş ve öneriler kısmıyla sona erdi.
 
Haber merkezi
 


Kaynak: Haber Merkezi