Biga’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni ile Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi. Törenin sona ermesinin ardından Memleket Partisi İlçe teşkilatı da Atatürk anıtı önünde alternatif bir tören düzenleyerek çelenk sundu.
 
Çelenk sunma töreninde Memleket Partisi Biga İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Ulus olarak büyük bir zafere ulaştırdığımız Kurtuluş Savaşı’mızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışımızın üzerinden 98 yıl geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple bu çok önemli ve anlamlı günde herkesi büyük bir içtenlikle kutluyorum. Bağımsız ve müstakil yaşama arzusuyla elde edilen bu büyük zaferi sürekli hale getirmek isteyen ve hedefi en baştan tam bağımsızlık ve de muasır medeniyetler seviyesini aşma olarak belirleyen Mustafa Kemal Atatürk, bu hedeflere ancak ve ancak cumhuriyet ve demokrasi ile varılabileceğini görmüştür. Cumhuriyetimizi, tıpkı kuruluşundaki temel mantıkta olduğu gibi, tam bağımsız, güçlü ve demokrasi içinde yaşayan bir dünya devleti olarak sürekli kılmak için bugün hepimize büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Bu nedenle de, büyük bir imparatorluktan Cumhuriyet’e doğru giden yolu çok iyi bilmek, anlamak, kavramak ve her zaman hatırlarımızda her daim canlı tutmak zorundayız. Çünkü bu süreç yüce devletimizin bekası ve ulusumsun geleceği, huzur ve refahı açısından çok önemli bir kılavuzdur. Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde ve önderliğinde büyük Türk Milleti’nin kanı, canı ve büyük emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, tüm varlık ve değerleriyle sonsuza değin yaşatılması çocuktan kadına, yaşlıdan gence herkesin vazgeçilmez ortak sorumluluğu olmalıdır. Değerli Memleket Partililer; ülkemiz, Büyük Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının kuruluşta ortaya koydukları temel amaçlara ve hedeflere kuşkusuz ki ulaşacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, bu büyük günün 98. yıldönümünde, bütün Biga halkımızın ve Memleket Partililerin bu büyük bayramını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanı uğruna seve seve canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” açıklaması yapıldı.
 Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilirBir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir
Cahit mavili

 


Kaynak: Biganın Sesi