Gezi kapsamında Gıda Teknolojisi Programı 2. Sınıf öğrencileri, program danışmanlarının gözetiminde Royal Food ve Meydere Gıda Sanayi tesislerini ziyaret ettiler. Royal Food Gıda Sanayine yapılan ziyarette gıda işletmesi sorumlusu Engin KIR tarafından öğrencilere işletmeye hammaddenin girişinden son ürüne kadar tüm prosesler hakkında bilgi verdi. Meydere Gıda Sanayinde ise, işletme müdürü Bülent ÖKTEM tarafından soğuk depoya ham madde girişinden paketlemeye kadar ayıklama, yıkama, haşlama, bireysel hızlı dondurma hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Ayrıca laboratuar gezdirilerek işletmeye gelen gıdalar üzerinde yapılan mikrobiyolojik analizler öğrencilere anlatıldı.
 
Makine, Elektrik ile Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı programı öğrencileri; Golteks Petrol Kimya, Natura Petro Kimya, Aymaksan Makine, Dekorister Mobilya, Aysa Demir, RDM Mühendislik Makine, Çeksan Demir, Demma Çelik Hasır, Decortie Bilişim Mobilya ve Duyar El Aletleri firmalarını ilgili program öğretim elemanlarının eşliğinde ziyaret ettiler.
 
Golteks Petrol Kimya ve Natura Petro Kimya firmalarında öğrencilere, tesisleri gezdirerek petrol ürünlerinin geri kazanımı hakkında bilgi veren firma yetkilisi Orhan KAPLAN; rejenerasyon, rafinasyon ve enerjinin geri kazanımı konularında sunum yaparak detaylı bilgi verdi.
 
Ülkenin en önemli market araçları imalatçı firmalarından biri olan Aymaksan Makine’de öğrencilere firma yetkilisi İrfan AYDINER tarafından hammaddeden sevkiyata kadarki aşamalar yerinde anlatıldı.
 
Dekorister Mobilya firmasında firma yetkilisi İlhan KAÇAR, öğrencilere mobilya imalatları hakkında yerinde bilgi verdi.
 
Aysa Demir’de öğrenciler, üretim müdürü Volkan AYDOĞDU tarafından işletmede gezdirilerek çelik kostrüksiyon imalat aşamaları detaylı bir şekilde anlatıldı.
 
İÇDAŞ A.Ş gibi ülkenin önemli döküm fabrikalarına kalıp imalatları ve özel imalatlar yapan RDM Mühendislik Makine’de işletme müdürü Bayram DEMİR ve kalite müdürü Ayşe SAĞLAM tarafından karşılanan öğrencilere, kesim-kaynak ve biçimlendirme işlemleri yerinde detaylı olarak gösterildi.
 
Çeksan Demir firmasında imalat müdürü Ömer FERSAN tarafından gezdirilen öğrencilere, demir çekme- boru çekme- sıcak ve soğuk profil ve çelik çekme işleri yerinde gösterildi. Ülkenin önemli pencere metal aparatları imalatçılarından biri olan Çeksan Demir’in en önemli özelliklerinin başında imalatta kullandıkları makineleri kendilerinin tasarlayıp imal etmeleri geliyor.
 
İnşaat sektöründe faaliyet gösteren en büyük çelik hasır, kafes hasır ve çit üreticisi olan Demma Çelik Hasır firmasında firma yetkilisi Ahmet AKYÜREK tarafından karşılanan öğrenciler, imalat aşamaları hakkında detaylı olarak bilgilendirildiler.
 
Decortie Bilişim Mobilya’da firma yetkilisi Ali AYDIN tarafından öğrencilere, mobilyanın imalat türleri ve internet üzerinden pazarlanması hakkında detaylı bilgi sunuldu.
 
Sıvacı ve Boyacı El Aletleri alanında ülkenin önemli imalatçılarından biri olan Duyar El Aletleri firmasında firma yetkilisi Halide DUYAR tarafından karşılanan öğrencilere, işletme gezdirilerek bilgi verildi
 
Öğrencilerin teorik bilgilerini pekiştirmeleri ve ilgili sektör imalatlarını uygulamalı olarak yerinde görmeleri açısından gerçekleştirilen gezide ziyaret edilen firmalar, öğrencilere yakın ilgi göstererek sorularını cevapladılar.

Mehmet Özdeş
 


Kaynak: Biganın Sesi