Vatandaşlar, etkinlikler kapsamında, konser, güreş, spor müsabakaları, uçak gösterisi gibi onlarca etkinlikle ilçe halkı yıllarca unutmayacağı organizasyona tanık oldu.
Biga Belediyesi'nin organizasyonuyla Biga'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü etkinlikleri yaklaşık iki hafta sürerken, 17-18 Eylül tarihlerinde büyük coşkuya sahne oldu. Etkinlikler arasında konserler, spor müsabakaları, yürüyüşler, gösteriler, uçak gösterisi gibi birçok etkinlik düzenlendi. 

BİGA MOTOSİKLET FESTİVALİNE DAMGA VURAN ANLAR
Biga Belediyesi tarafından 18 Eylül etkinlikleri kapsamında düzenlenen Biga Motofest, Motosiklet korteji ve Türkiye Stunt Şampiyonu Birkan Polat'ın gösterisi büyük beğeni topladı. Türkiye'nin dört bir yanından Biga'ya gelen binlerce motosiklet tutkunu Abdiağa Mesire alanındaki etkinliklerle beraber, şehrin tarihi ve turistik mekanlarını gezerken 100. Yıla özel kortej düzenledi.

OKÇULUK VE TRAP ATIŞI HEYECANI
Biga Belediyesi'nin, Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü ile birlikte düzenlediği geleneksel trap atışı yarışmasında sporcular atışlarını gerçekleştirdi. Balıkkaya Atış Poligonunda düzenlenen yarışma profesyonel, skeet ve amatör kategorilerde gerçekleşirken kupa, altın ve madalya ödülleri Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet Keskiner, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyon Başkanı Prof.Dr.Gürsel Çolakoğlu, Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Başkanı Alaeddin Şiren takdim etti. On binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Bigalı Mehmet Çavuş Yağlı Pehlivan güreşleri ve Sefo konseriyle tarihi anların yaşandığı Biga'da, kurtuluş gününde ise birbirinden farklı programlarla beraber renkli görüntüler oluştu.
ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULDU
Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan 18 Eylül resmi törenlerinin ardından Belediye meydanında gün boyu oyun gruplarıyla çocuk eğlenceleri gerçekleşti. Aileler ve çocuklar etkinliğe yoğun ilgi gösterirken güzel sonbahar havasının da tadını çıkardı. Belediye Meydanı'nda başlayan antika otomobil korteji Biga caddelerini turlarken, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan da antika bir otomobilin direksiyonuna geçerek korteje öncülük etti. Renkli görüntülerin oluştuğu ve vatandaşların ilgiyle izlediği kortej pazar yerinde sona ererken, meraklıları antika otomobilleri inceledi. Muharip savaş uçakları Biga semalarında kendini gösterdi. Şehrin üzerinde tur atan ve Belediye Meydanı'ndan geçen uçaklar vatandaşlarda heyecan uyandırdı. Alpagut Federasyonu turan savaş sanatı ve Biga Belediyesi'nin sporcularının karate gösterisi ilgiyle izlendi. Etkinliklerin diğer adresi ise Biga Ticaret Merkezi'ndeki kütüphanede gerçekleşti. Prof. Dr. Ali Barutçu konferans verirken, Türk'ün kutsal simgeleri resim sergisinin açılışı yapıldı.

MUSTAFA CECELİ RÜZGARI ESTİ
18 Eylül etkinlikleri Beat Bang, Baki Kemancı ve son olarak sahneye çıkan Mustafa Ceceli konserleriyle sona erdi. Söylediği eserlerle hayranlarına unutulmaz bir gece yaşatan ünlü sanatçı Mustafa Ceceli'ye Başkan Erdoğan, çiçek ve plaket takdim etti. Başkan Erdoğan sahnede yaptığı konuşmada, “Kıymetli sanatçımızı en son 2012 yılında Biga'mızda yine kurtuluş etkinliklerinde misafir etmiştik. Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde yine bizlerle beraber. Tüm hemşehrilerim adına sanatçımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Erdoğan ve Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet Keskiner daha sonra konseri vatandaşların arasında izleyerek, çocuklarla fotoğraf çektirdi.
 


Kaynak: Haber Merkezi