Biga Belediye Meclisi Şubat 2023 ayı Olağan Meclis Toplantısı 7 Şubat 2023 Salı saat 16:00’da Belediye Meclis Salonunda yapıldı. Toplantıda 6 gündem maddesi görüşülürken, Biga Belediye Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet Keskiner’in teklifiyle Şubat ayı huzur hakkı yevmiyesinin deprem bölgesindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmak üzere AFAD’a bağışlanması oy birliğiyle kabul edildi.

“MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN, ÜLKEMİZE GEÇMİŞ OLSUN”

Toplantının başında merkez üssü Kahramanmaraş olan ve büyük bir yıkım yaşatan deprem ile ilgili konuşan Başkan Erdoğan, “Türkiye olarak Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece sabaha karşı Kahramanmaraş başta olmak üzere toplamda 10 şehrimizde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem hepimizi derinden üzmüştür. Çok üzüldüğümüz bu büyük felakette son bilgilere göre 3 bin 549 vatandaşımız hayatını kaybederken, 22 bin 168  vatandaşımız ise yaralı olara enkaz altından çıkarılmıştır. Biga Kaymakamlığımız nezdinde oluşturulan kriz merkezinde daire müdürlerimizle acil koordinasyon toplantımızı gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, kargaşaya yol açmamak için AFAD koordinasyonda yardım çalışmamız başladı. İnşallah Biga’mızdan bağışlanan yardımları en kısa sürede bölgeye ulaştıracağız. Milletimizin ve tüm ulusumuzun başı sağolsun, ülkemize geçmiş olsun. Rabb'im ülkemizi ve tüm insanlığı bu tür afetlerden, kazalardan, belalardan korusun. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Fatiha okuyalım” dedi.

“İKİ YARDIM TIRIMIZ AFET BÖLGESİNE GİDİYOR”

Biga ve Biga Belediyesi olarak tüm imkanları seferber ettiklerini söyleyen Başkan Erdoğan, “Değerli meclisimiz, akşam iki tane iş makinası ve bir kamyonu deprem bölgesine uğurladık. Bugün itibariyle de şuan oraya ulaştılar ve talimat bekliyorlar. Yine, başlattığımız yardım kampanyasında da ilk tırımızı doldurduk. Akın akın yardım geliyor. Ben hepinizin huzurunda tüm hemşehrilerimize, STK’larımıza, iş adamlarımıza, herkese çok teşekkür ediyorum. İkinci tırımızın da yarısı Karabiga’da yüklendi. Kalan kısmını da burada tamamlayacağız. Bu akşam iki tırımızı afet bölgesine gönderiyoruz. Belediyemiz teknik personelleri, inşaat mühendislerimiz, mimarlarımızın da isim listesini ilettik. Hasar tespit çalışmalarına yönelik talimat geldiği takdirde teknik personelimizi de afet bölgesine göndereceğiz. Müftülüğümüzün diyanet personelini bu akşam bölgeye uğurlayacağız. Bunun yanında sağlık personellerimiz, doktorumuz ve ambulansımız da hazır bekliyor. Talimat gelmesi doğrultusunda onları da afet bölgesine hızlıca göndereceğiz. Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz çok kritik bir dönemdeyiz. Herkes üzerine düşeni yapıyor. Allah herkesten razı olsun. Gelişmelere göre Biga olarak, Biga Belediyesi olarak tüm imkanlarımızı oradaki kardeşlerimiz için seferber edeceğiz” diye konuştu.
 
Toplantının sonunda söz alan İYİ Partili Meclis Üyesi Tamer Ergün, Ocak ayı meclis toplantısında gündeme gelen deprem konusunun yaşanan depremle ne kadar haklı olduğunu, depremle ilgili çalışmalara hızlı bir şekilde meclis olarak adım atılması gerektiğini söyledi. Başkan Erdoğan ise, İtfaiye Müdürlüğü tarafından çalışmaların başladığını ve proje hazırlandığını, isteyenlerin sürece dahil olabileceğini ifade etti.

Haber Merkezi