Geçtiğimiz yıllarda açılışı gerçekleştirilen ve bölgede bir ilk olan Çanakkale Onsekiz Mart Hastanesindeki Tüp Bebek Merkezlerinde  tedaviler devam ediyor. Sadece kadınlarn değil baba olmak isteyen erkek hastaların da tedavi edildiği merkezde Mikroskobik Tese Ameliyatları ise başarı ile gerçekleştiriliyor.
Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Merkezimizde (Tüp Bebek) Üroloji Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay erkek infertilitesiyle ilgili yaptığı bilgilendirmede “Erkek infertilitesinde yaygın nedenin testiste sperm üretim kısıtlılığı sebebiyle meydana geldiğini, en ciddi problemin ise testisten hiç sperm üretilememesi ya da üretilen spermlerin dışarıya çıkamaması sorunu olduğunu, testiste üretim olsa da geçirilmiş enfeksiyonlar, sperm yolu yokluğunun doğuştan olması, dışarıdan baskı oluşturan bazı kitleler gibi nedenlere bağlı tıkanıklık gibi sorunlarla azospermi (sıfır sperm) yani menide hiç sperm bulunmaması durumunun oluşturuyor” dedi.
Operasyon Başarı İle Geröekleştirildi
Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay, Mikroskobik TESE (Testiküler Sperm Eldesi) ameliyatı ile ilgili de  bilgiler vererek “Bu ameliyatın, genel veya bölgesel anestezi uygulaması altında yapılabildiğini, operasyonda sperm bulma umudu yüksek seminifer tubuluslar seçilerek örnekler alındığını, bu örneklerin yine ayrı bir mikroskopta aynı seansta canlı ve hareketli spermler ayrılarak hastanın eşinden alınan yumurtalara ICSI (intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu) yöntemi ile enjekte edilerek döllemenin yapıldığını, hastanın yapılan işlem sonrası aynı gün taburculuğunun gerçekleştirilebilindiğini, döllenen yumurtalar sayesinde oluşan yeterli sayıda sağlıklı embriyolar elde edilmesi durumunda istenirse bu embriyoların dondurularak anne adayına ileriki bir işlemde kullanılmak üzere için saklanabildiğini ve ÇOMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalının Kliniğinde bu operasyonların başarıyla gerçekleştirildi” dedi.
Dr. Ersay, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Merkezi Mesul Müdürü ve Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hasan Ali Kiraz’a desteklerinden dolayı teşekkür edip, erkek hastalarında rahatlıkla on-line randevu sistemi üzerinden hastanemize başvurarak, tanı, tedavi ve takiplerini güvenle yaptırabileceklerini hatırlattı.
 
Haber Merkezi