Rusya'nın Ukrayna'yı işgali Türkiye'nin ayçiçek yağına erişimini zorlaştırdı. Çünkü dünyada en fazla ayçiçek yağı ithal eden ülke Türkiye ve ithalatın çoğu bu iki ülkeden gerçekleştiriliyor. Konuyla ilişkili olarak önlemler alınmaya devam ediliyor.
 
"2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
 
Buna göre, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamındaki ürünler listesinde yer alan Aydın-Efeler, Aydın-Köşk, Aydın-Sultanhisar, Aydın-Yenipazar, Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas- Hafik havzalarında yer alan ürünler güncellendi. Değişiklikle bu bölgelerde diğer ürünlerin yanında yağlık ayçiçeği ekimi de desteklenecek.
 
Öte yandan, Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında 2021 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarına göre buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünlerinde bir defaya mahsus dekara 50 lira ek girdi desteği ödenecek.
 
Listede olmamasına rağmen Çanakkale'de ayçiçeği üretiminin yaygınlaştırılması için Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün hazırladığı 'Ayçiçeğim, Balçiçeğim' projesi kapsamında yüzde 50 hibe destekli ayçiçeği tohumu dağıtılacak.
 
Başvuru yapacak üreticilerin 25 dönüm ve katları şeklinde 4 Nisan Pazartesi günü saat 17:30'a kadar Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne başvurmaları gerekiyor.
 
Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan duyuruda; "Değerli Üreticilerimiz; İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan proje kapsamında Bakanlığımızca yüzde 50 hibe destekli (Çuvalı 900 TL) olmak üzere #Ayçiçeği #Tohumu dağıtılması planlanmaktadır. Dağıtımı yapılacak tohuma ait bilgiler görselde paylaşılmıştır. Başvuru yapmak isteyenler 25 dönüm ve katları olacak şekilde, ekim yapacakları parsel numaraları ile birlikte 4 Nisan 2022 Pazartesi saat 17:30' a kadar İlçe Müdürlüğümüze başvurmaları önemle rica olunur. Başvurular İl Proje Komisyonunda değerlendirilecek olup, komisyonda alınan kararlar uygulanacaktır" ifadelerine yer verildi.
 
CAHİT MAVİLİ
 


Kaynak: Biganın Sesi