Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Başkan Erdoğan mesajında şunları kaydetti:

“Sevgili Bigalılar,
Kıymetli Hemşehrilerim

Tarihi, doğal güzellikleri, vatansever ve çalışkan insanlarıyla ülkemizin müstesna şehirlerinden olan Biga'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutlamanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. 

Gönüllerin Şehri Biga'mız en eski çağlardan itibaren çeşitli insan topluluklarının ve medeniyetlerinin gelişip yaşadığı eşsiz bir coğrafya oldu. Köklü tarihiyle yüzyıllardır Müslüman Türk yurdu olan şehrimiz sayısız savaş ve mücadele atlatarak, düşmana geçit vermeyip kardeşi kardeşe düşürmeye çalışan fitneleri de tek tek bozdu. Ülkemizin manevi başkenti Çanakkale gibi dünyanın stratejik bakımından en önemli bölgesi Biga topraklarında Kurtuluş Savaşı'nın önemli gelişmeleri yaşandı. Tarihler 1900'lü yılların ilk çeyreğini tamamlamak üzereyken 26 Ağustos'ta Büyük Taarruzla başlayan ve aziz milletimizin vatanına ve bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığı sayesinde verilen mücadele, 30 Ağustos'ta büyük bir zaferle sonuçlandı. Bu şanlı zafer iki yıldan fazla düşman işgalinde kalan şehrimizin de kurtuluşuna sahne oldu. 1922 yılının zaferlerle dolu Ağustos ayından sonra Eylül ayı kurtuluş vakti oldu. 18 Eylül'de sona eren Büyük Taarruz aynı zamanda Biga'mızın kurtuluş günüydü.

Milli Mücadele, Anadolu'nun her karış toprağına yüce milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Bu destanın Biga'sında ise Kuvay-ı Milliye kahramanlarından Köprülülü Hamdi Bey, silah arkadaşları Kani Bey, Dramalı Rıza Bey, Hamdi Erdem Bey ve Dızman Ahmet Ağalar gibi birçok isim büyük mücadeleler verdi. 100 yıl önce yanan hürriyet ateşinin gururu ilelebet yüreğimizdeyken, bin yıllık varoluş mücadelemizde yüzbinlerce şehidin kanı ile sulanmış, kemikleriyle temel tutmuş bu müstesna vatanda düşmanın barınması mümkün değildir. 

Tüm bunlarla beraber kurtuluş günlerini tarihe not düşmenin yanında, geleceğe yön vermesi bakımından da son derece önemli görüyorum. 100 yıl önce kazandığımız zafer ve kurtuluşu, daha büyük başarılarla taçlandırmak için millet olarak durmadan her zamankinden daha fazla çalışmak zorundayız. Biga'mızı ve kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak ve daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam edeceğiz.

Biga'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümünü coşku içinde idrak ederken, bu duygu ve düşünceler… ve tüm isimsiz kahramanlarımızı rahmetle, minnetle ve dua ile anıyorum. Bu gurur gününü tekrar kutluyor, nice asırlık yıldönümlerine birlik, beraberlik ve huzurla kavuşmamızı gönülden diliyor ve tüm hemşehrilerimi en kalbi duygularımla selamlıyorum.”
 Haber Merkezi


Kaynak: Haber Merkezi