Biga’da yağlık ayçiçeği ekmek isteyen üreticilere yüzde 45 hibe destekli ayçiçeği tohumu dağıtılacak.

Biga ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, yağlık ayçiçeğinin üretimini arttırmaya yönelik sürdürdüğü proje kapsamında, yüzde 45 hibe ile yağlık ayçiçeği tohumu dağıtacak. Projeden yararlanmak isteyen üreticilerin,  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurmaları gerektiği bildirildi.

Ülke gelinde olduğu gibi Yağlık Ayçiçeği Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi ile Tarıma elverişli olup kullanılmayan alanları tarıma kazandırmak, nadas alanlarını azaltmak ve üstün verim özelliklerine sahip hibrit tohumların kullanımının yaygınlaştırması amaçlanıyor.
Biga’da, yaz dönemi ekilişlerinde kesinti yaşanmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerin ekilmesi için %45 hibeli yağlık ayçiçeği tohumu hibesi başladı.

Biga İlçe Tarım Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, '' Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında "Ayçiçeğim Balçiçeğim " projesi ile %45 hibeli Ayçiçeği Tohumu dağıtımı yapılması planlanmaktadır. Projeye başvurmak isteyen üreticilerimizin Ön Başvuru yapmak için İlçe Müdürlüğümüze gelerek ilgili formları doldurmaları önemle rica olunur. Projede dağıtımı yapılacak Ayçiçeği Tohumu sınırlı olup, başvuranlar arasından değerlendirme yapılacak, sonrasında teslim yapılacaktır.” denildi.
 
Bahar Karakurt